Изглежда, учените са открили източника на странните "песни" на кометата 67P/Чурюмов-Герасименко.
През август 2014 г. апаратът "Розета" фиксирал на кометата тиктакащ звук, подобен на забавеното ниско щракане на делфините. "Арията" на Чурюмов-Герасименко се отличавала от „гласовете“ на другите комети, например Халеевата. Сега учените смятат, че са открили причината за уникалния стил на изпълнение на кометата.
Звуковите вълни се движат през магнитното поле на кометата. Учените от мисията казват, че вибрациите предизвикват поток заредени частици, които се изхвърлят от повърхността на небесното тяло и взаимодействат с магнитното поле.
Миналата година учените "чули" звуците на Чурюмов-Герасименко благодарение на плазмения уред на "Розета". Инструментът измерил колебанията на звуковите вълни в магнитното поле на кометата. Учените от Европейската космическа агенция превърнали данните от уреда в звуци, които могат да се чуят от човешкото ухо.
"Пеенето" се чувало от август 2014 до февруари 2015 година. С приближаването към Слънцето повърхността на кометата ставала все по-активна. Небесното тяло изхвърляло потоци газ, лед и прах и дори масивни частици. Учените съобщават, че кометата продължавала да издава звуци, но те вече били по-трудно различими поради всеобщия шум.