Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За първи път учени наблюдаваха избухването на звезда в реално време

11 януари 2022, 07:00 часа • 4391 прочитания

Астрономи са наблюдавали как гигантска звезда избухва в огнена свръхнова за първи път в реално време. Изследователите са наблюдавали звезда - червен свръхгигант на име SN 2020tlf и разположен на около 120 милиона светлинни години от Земята - повече от 100 дни преди окончателния й колапс. Изследването им е публикувано в Astrophysical Journal. По време на това проучване изследователите видяха как звездата изригва с ярки проблясъци на светлината, когато големи кълба газ избухнаха от повърхността на звездата.

„Това е пробив в нашето разбиране за това какво правят масивните звезди моменти преди да умрат“, каза в изявление ръководителят на изследването Уин Джейкъбсън-Галан, научен сътрудник от Калифорнийския университет в Бъркли. „За първи път наблюдавахме експлозия на червен супергигант!

Червените свръхгиганти са най-големите звезди във Вселената по отношение на обема, който се измерва стотици или понякога повече от хиляда пъти радиуса на слънцето. (Колкото и да са обемисти, червените свръхгиганти не са най-ярките, нито най-масивните звезди там.)

Авторите на новото изследване са започнали да наблюдават SN 2020tlf през лятото на 2020 г. Използвайки два телескопа в Хаваите - телескоп Pan-STARRS1 на Института по астрономия на Хавайския университет и обсерваторията W. M. Keck на Мауна Кеа - изследователите наблюдаваха капризната звезда в продължение на 130 дни.

Видеото вижте тук.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес