Учени са установили, че на Марс има действащи вулкани от най-малко 2 млрд. години. Това е станало ясно, след анализи на марсиански метеорит, открит на африканския континент през 2012 г. Това откритие прави вулканите на Червената планета едни от най-старите в цялата Слънчева система, съобщава БГНЕС.
Според водещия учен на изследването геолога проф. Том Лапън от Университета в Хюстън, Тексас, откритията дават нови сведения за това как е еволюирала Червената планета и каква е била през времето нейната вулканична активност.
Основна част от информацията, с която учените на Земята разполагат за устройството и състава на марсианските вулкани, идва от метеорити. Преди близо 1 млн. години нещо е ударило повърхността на Марс, улучвайки вулкан или равнина, покрита с лава. Този сблъсък е изстрелял в космоса множество каменни късове, фрагменти от които са попаднали и на земната повърхност като метеорити.
Откритият през 2012 г. метеорит, известен като „Североизточна Африка 7635“ представлява вулканичен камък, наречен шерготит. Досега са открити 11 метеорита със сходен химически състав и време на „изстрелване“ в космоса.
Предишни анализи на метеорити са показали, че те датират отпреди 327 млн. до 600 млн. години. За разлика от тях обаче, анализираните от Лапът, са на 2,4 млрд. години и идват от един от най-старите вулканични центрове в Слънчевата система.
Най-големият вулкан на Марс – Олимп, е висок близо 23 км, което е в пъти повече от най-високия земен вулкан – Мауна Кеа, който е 4205 м.