Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След първото изображение на черна дупка учените искат да разкрият още една загадка на тези обекти

11 август 2023, 07:50 часа • 3312 прочитания

Телескопът Event Horizon (EHT) предостави на астрономите първото в историята изображения на свръхмасивни черни дупки: тази в центъра на галактика M87 и нашата Стрелец A*, която се намира в центъра на Млечния път. Тези невероятни изображения уловиха за първи път сенките на черни дупки. Сега астрономите имат нова цел, пише IFL Science.

Повечето от това, което можем да видим в тези първи изображения, е светлина, която е била отклонена от невероятната гравитация на черната дупка. Но много близо до тези свръхмасивни обекти фотоните могат да ги обикалят. Колкото по-близо са, толкова повече пъти фотоните обикалят около свръхмасивната черна дупка и колкото повече орбити извършват, толкова по-ясни са тези фотонни пръстени. И точно това се опитват да разкрият астрономите.

Може ли черна дупка да погълне цялата Вселена?

Но за да можете наистина да видим фотонния пръстен, телескопът трябва да отиде в Космоса. EHT е наистина уникален телескоп. Един хитър трик в радиоастрономията ни позволява да подобрим разделителната способност на изображенията, като имаме два телескопа, които гледат един и същи обект едновременно. Комбинираната обсерватория има ефективен диаметър с ширина колкото разстоянието между двата телескопа. В случая с EHT осем радиотелескопа били разпръснати по целия свят от Европа през Америка чак до Антарктика, за да се създаде телескоп с размерите на Земята.

За да направим по-голям телескоп, трябва да отидем в Космоса. Това е мястото, където идва предложението за Event Horizon Explorer (EHE): ​​космически кораб, който може да направи телескопа още по-голям и да позволи на изследователите да изследват фотонния пръстен.

„Това, което се опитваме да направим сега, е да стартираме космическа мисия, която ще подобри остротата на EHT изображенията с коефициент 10“, казва един от организаторите на мисията Майкъл Джонсън, астрофизик в Харвард-Смитсъновия център за астрофизика (CfA).

На неотдавнашна среща 70 различни изследователи разгледали осъществимостта на такава мисия. Телескопът ще трябва да бъде изключително чувствителен и да отчита много точно време, за да може да се координира с другите телескопи. Трябва да е на стабилна орбита, но не твърде далеч, защото ще трябва да прехвърля много данни на Земята.

Може ли Земята да е в черна дупка?

„Откриването на фотонния пръстен изисква запис на огромни обеми данни. Планираме да използваме лазерна светлина, за да излъчим информационния еквивалент на цялата Библиотека на Конгреса на Земята“, добавя Питър Галисън, професор по история на науката и директор на Инициативата за черните дупки на Харвард.

Наблюдението на фотонния пръстен ще позволи да се разберат по-добре свойствата на тези невероятни небесни обекти, а също така ще могат да се тестват фундаменталните теории, които имаме за Вселената, и може би ще открием какво се крие отвъд.

„Ако черна дупка се върти, тя би изкривила формата на фотонния пръстен, притискайки го в овал“, добавя Галисън.

Преди EHE да бъде изпратен, учените трябва да получат нови резултати от EHT, включително дългоочакваното първо видео на свръхмасивна черна дупка – защото сянката, която е наблюдавана, далеч не е статична.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес