Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След 45 години учен обясни мистериозния Wow! сигнал

19 май 2022, 07:50 часа • 11925 прочитания

От 1960 г. астрономите се опитват да получат сигнал от потенциални представители на извънземни цивилизации, но засега няма намеци за съществуването на извънземни.

За най-известния "извънземен сигнал" се счита 72-секунден радиосигнал, който е получен от наземен радиотелескоп през 1977 г. Сигналът, наречен Wow!, донякъде разочаровал астрономите, тъй като повече не се повторил. Но сега ученият Алберто Кабалеро от The Habitable Exoplanet Hunting Project (който се занимава с търсене на обитаеми екзопланети), е публикувал изследване в International Journal of Astrobiology, което сочи за предполагаем източник на мистериозния сигнал звезда, подобна на нашето Слънце, съобщава Inverse.

Астрономът Джери Ехман открива мистериозен радиосигнал, дошъл от Космоса, късно вечерта на 15 август 1977 г. Това се случва, когато радиотелескопът „Голямото ухо“, принадлежащ на Университета в Охайо, сканира част от Космоса в съзвездието Стрелец. Този сигнал е 20 пъти по-силен от фоновото лъчение. Всички характеристики на сигнала говорят, че той може да е сигнал от извънземна цивилизация.

На следващата сутрин Ехман разпечатва записа на сигнала, състоящ се от група символи, и е изненадан колко много те съвпадат с теоретичните характеристики на сигнал, който биха могли да изпратят извънземни. Затова ученият написва възклицание „Wow!“ на разпечатката. Оттогава сигналът се нарича така.

Jerry Ehman

"Когато става въпрос за търсене на извънземен живот, Wow! все още се смята за най-добрия кандидат за сигнал, който извънземните биха могли да изпратят. Но за 45 години астрономите не са откривали никакви подобни сигнали", казва Алберто Кабалеро, автор на новото изследване.

Досега учените са търсили подобни сигнали само в една и съща област от Космоса. Но Кабалеро е съсредоточил търсенето си върху звезди, около които потенциално биха могли да се въртят обитаеми планети, подобни на Земята. На тези планети може да се приютява живот, какъвто го познаваме.

Използвайки данни от космическия телескоп Gaia, ученият изследвал две области от Космоса с хиляди звезди всяка, от които може да е пристигнал сигналът Wow!. Радиотелескопът „Голямо ухо“ има две антени, насочени в различни посоки, и не е известно коя от тях е получила мистериозния сигнал.

Сред хилядите звезди астрономът се фокусирал върху звездите от клас G и K. Звездите от клас G са жълти джуджета, точно като нашето Слънце. Звездите от клас К са оранжеви джуджета, които са много подобни на Слънцето и около тях може да има планети, на които животът може да се развива дори при по-добри условия, отколкото на Земята.

В резултат на изследването Кабалеро е открил 66 звезди сред хилядите, които принадлежат към описаните класове. Но от тях той отделил звезда с названието 2MASS 19281982-2640123, която е възможно най-близка до Слънцето по размер, температура и яркост. Тази звезда е на около 1800 светлинни години от нас.

Защо още не сме открили извънземни цивилизации: нова теория

Астрономът също така отделил още 2 звезди, които може да имат подобна яркост и температура като нашето Слънце. Други 14 звезди според Кабалеро потенциално имат сходна на слънчевата температура, но все още няма данни за тяхната яркост.

"Вярвам, че всяка от тези 66 звезди може да бъде обект на внимателно проучване. Но звездата 2MASS 19281982-2640123 и няколко други звезди имат всички шансове потенциално обитаеми планети да се въртят около тях. Именно оттам може да е дошъл сигналът Wow!“, казва Кабалеро.

По думите на астронома, ако сигналът е дошъл от планета, която се намира близо до звездата 2MASS 19281982-2640123, тогава ще са необходими стотици години, докато дотам долети отговор от Земята.

"Предлагам да се съсредоточим върху търсенето на екзопланети в тази звездна система и признаци на техносигнатури, които ще свидетелстват за наличието на извънземна цивилизация там. Но не трябва да отхвърляме търсенето в другите описани от мен системи", казва Кабалеро.

ВИЖТЕ ОЩЕ: "Не можем да обясним какво е това": Пентагонът призна пред Конгреса на САЩ за 400 случая на НЛО

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес