Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Синя луна" в последния месец на октомври

28 октомври 2020, 22:20 часа • 6139 прочитания

В последния ден на месеца ще се наблюдава явлението Синя луна. При този феномен всъщност тя не е синя. Това е пълнолуние, както всяко друго, като цветът е като при останалите такива, уточнява БГНЕС.

Това, което дава името Синя луна е фактът, че има две пълнолуния за един месец, когато е нормално да се вижда едно, обяснява Би Би Си Мундо. Лунният цикъл, периодът, в който настъпват всички фази на Луната, се повтаря на всеки 29,5 дни. Ако се случи така, че пълнолунието настъпва на първия или втория ден и месецът има 31 дни, тогава е вероятно да се появи второ пълнолуние. Това е необичайно явление, което се случва на всеки 2,5 години и за последно се случи на 31 март 2018 г.

Тази година тя ще се появи на небето в нощта на 31 октомври до 1 ноември, когато много страни празнуват Хелоуин и в Мексико започва Деня на мъртвите. На 1 октомври вече имаше пълнолуние и в края на месеца ще можем да видим второто.

Въпреки че тази, която ще видим, не е истинска синя Луна, има луни от този цвят. Те могат да изглеждат сини само след изригване на вулкан. През 1883 г., след земетресението във вулкана Кракатоа в Индонезия, хората казват, че почти всяка вечер можело да види Синя Луна.

Със силата на изригването, подобно на 100-мегатонна ядрена бомба, облаци от пепел, чиито частици карат Луната да изглежда синя, се издигат до върха на земната атмосфера. Има съобщения и за Синя Луна в Мексико през 1983 г., след изригването на вулкана Ел Чичон и във Вашингтон през 1980 г., след изригването на Монте Санта Елена.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес