Държавният департамент на САЩ е заявил, че в понеделник Русия „безразсъдно“ е провела изпитания на портивоспътниково оръжие, в резултат на което са възникнали заплахи за астронавтите на Международната космическа станция, пише РИА Новости.
В резултат на това Вашингтон възнамерява съвместно със своите съюзници да даде отговор на Русия, се казва в заявление на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, публикувано днес. Както се твърди в съобщението, „на 15 ноември 2021 Руската федерация безразсъдно е провела разрушителни изпитания на противоспътникова ракета с пряко извеждане на орбита срещу един от своите спътници“. В резултат на това са се образували повече от 1500 отломки, които „могат да се проследят“. Според Блинкен вероятно съществуват и „стотици хиляди орбитални отломки с по-малък размер“, цитира съобщението ТАСС.
Според съобщението създаването на поле от отломки на ниска околоземна орбита е пренебрежение на космическата безопасност. Отломките от спътника и в бъдеще ще представляват заплаха за космическите апарати и мисии, принуждавайки МКС да извършва маневри за предотвратяване на сблъсъци.
Твърди се също така, че разработваните от Русия противоспътниови системи усложняват използването на Космоса от САЩ и съюзниците, подкопават стратегическата стабилност и представляват заплаха.
През декември 2020 година космическото командване на САЩ заяви, че Русия е провела ново изпитание на ракети, насочени за унищожаване на спътници. По-рано космическото командване на САЩ е съобщило за подобни изпитания през април 2020. Тогава от външното министерство на Русия заявиха, че по такъв начин Вашингтон се опитва да оправдае собствените си планове по разполагане на оръжие в Космоса.
При това аналогични оръжия се разработват както в самите Щати, така и от други страни. През 1985 г. САЩ, с помощта на противоспътниковата ракета ASM-135 ASAT, изстреляна от изтребител F-15, на височина 555 километра е разрушен научният спътник Solwind. А през 2008 американската корабна противоракета SM-3 на височина 247 км е унищожила военния спътник USA-193.
Ръководителят на руския Институт за космическа политика Иван Моисеев заяви, че военното командване на САЩ говори за заплаха на своите космически средства от страна на Китай и Русия, за да измъкне допълнително финансиране от Конгреса. Според експерта заявления за подобни заплахи съществуват „от момента на изстрелването на първия изкуствен спътник на Земята“.