Сондата "Розета" е получила качествени снимки на мощни струи газ, изхвърляни от недрата на кометата Чурюмов-Герасименко с приближаването ѝ към перихелия.
Кометата ще достигне най-близката до Слънцето точка от своята орбита буквално след един ден, съобщава НАСА.
"Първият поглед към данните ни подсказа, че данните за изхвърлянето наистина са невероятни по сила и съдържание. Успяхме да открием следи от тежки органични молекули в опашката на кометата и на нейната повърхност, които може да са свързани с изхвърлената от нея прах. Примамлива е перспективата да заявим, че тези органични вещества са се съхранявали в недрата на кометата, но още е рано да кажем това", разказва Катрин Алтуег (Kathrin Altwegg) от университета на Берн, която участва в научния екип на "Розета".
Снимките са получени от сондата на 29 юли по време на поредната орбитална маневра, която е извела сондата на 186 км от повърхността на кометата. Според учените това изхвърляне на газ и прах е било най-мощното и забележително събитие от подобен род от момента на пристигането на сондата при 67Р Чурюмов-Герасименко, и събраните снимки за първи път позволили на астрономите детайлно да разгледат как се раждат подобни струи газ.