Военният спътник „Космос 2555“, изстрелян на 29 април с ракета-носител „Ангара-1.2“, може да изгори в атмосферата още през юни. Информация за това се появи в Telegram канала Alpha Centauri Cosmos.
Виталий Егоров, експерт и популяризатор на астронавтиката, разказва пред The Insider, ако няма сериозен старт на двигателя, спътникът ще престане да съществува до средата на юни.
За 15 дни спътникът е извършил само една краткосрочна корекция на орбитата - на 6 май. Оттогава орбитата му се снижава. Егоров отбелязва, че данните за позицията на спътника „Космос 2555“ (както и за всеки друг) са достъпни всички желаещи, тъй като се проследява от американската военна система NORAD.
„Учените вече са построили график на движението от изстрелването до днес. Вижда се, че за около 10-12 дни той е загубил 30 км височина и от средна височина около 290 км се е спуснал до височина от 260 км, което при такива височини е доста значителна загуба. И действително, ако това продължи още 2-3 седмици, тогава спътникът неизбежно ще влезе в плътните слоеве на атмосферата и ще слезе орбитата. По графиката се вижда, че е имало няколко опита за промяна на орбитата. Може да е имало 3 или 4 включвания на двигателя, но те са били много слаби и не са повлияли съществено на орбитата. Затова в близко бъдеще, ако няма голямо стартиране на двигателя и промяна на орбитата, тогава вероятно до средата на юни спътникът ще престане да съществува. Може би дори по-рано", казва Егоров.
На 29 април Интерфакс съобщи, позовавайки се на Министерството на отбраната, че лека ракета-носител "Ангара-1.2" е изстреляна от космодрума Плесецк в Архангелска област.
„На 29 април в 22:56 московско време от пускова установка №3 на площадка №43 на Държавния изпитателен космодрум Плесецк бойният екипаж на Космическите сили на ВВС успешно изстреля ракетата-носител от лек клас „Ангара-1.2“ с космически кораб в интерес на руското министерство на отбраната”, се казва в съобщението.
Това е второто изстрелване на леката версия на ракетата, първото изстрелване е на 9 юли 2014 г. от Плесецк.
През май Роскосмос за първи път публично разказа за отбранителната част от дейността на държавната корпорация. На видео за Деня на победата 9 май, разпространено от РИА Новости, се отбелязва, че работата на корпорацията далеч не се ограничава до изстрелването на „Союз“ и Международната космическа станция (МКС): държавната корпорация е един от ключовите сегменти на отбранителна индустрия, производител на „Сармат“, „Топол“ и „Искандер“.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Рогозин намекна за "Сармат" в контекста на присъединяването на Финландия и Швеция към НАТО