Специалистите от НАСА, които работят с марсохода „Кюриосити”, след три месеца живот по „марсианско време” се върнаха към обичаен (земен) работен ден, съобщи Лабораторията за реактивно движение на НАСА, цитирана от РИА Новости.
Марсианското денонощие е с 40 минути по-дълго от земното. Затова работният ден на учените и инженерите, който след кацането на марсохода в началото на август бе обвързан с марсианското време, бе постоянно „плаващ”. Работната смяна в началото на седмицата можеше да започва към средата на деня, а към края й – чак вечер. Обаче от тази седмица нататък всички специалисти, работещи с марсохода, преминаха към постоянен земен график.
„Хората са радостни, че вече няма да работят по марсианско време”, посочи ръководителят на проекта Ричард Кук. По неговите думи това е станало възможно поради факта, че ежедневният процес на планиране, който по-рано отнемаше 16 часа, вече е съкратен до 12 часа.
Марсоходът и научната техника на него се управляват от около 200 инженери от Лабораторията за реактивно движение, както и от още около 400 учени, сред които има и руски изследователи.
Редактор: Десислава Ушатова