Януарското пълнолуние ще бъде малко по-малко от средното, тъй като Луната ще бъде в най-отдалечената точка от Земята на своята орбита. Пътят на Луната около планетата е елиптичен. В най-близкото си разположение до Земята, наречено перигей, нашият естествен спътник се намира на 362 570 километра. В най-отдалечената точка, наречена апогей, Луната е на 405 410 км.
Перигеят и апогеят невинаги съвпадат с пълнолунията, но когато това се случи, тези събития са известни съответно като „суперлуния“ и „микролуния“. Суперлуните изглеждат около 14,5% по-големи и 25% по-ярки в небето от микролуните според Университетската асоциация за космически изследвания (USRA).
Soumyadeep Mukherjee in Kolkata, West Bengal, India, made this composite from images on May 2021 and November 2021, and wrote: "The image presents a comparison between what is known as a "supermoon" and a "micromoon". Thank you, Soumyadeep! pic.twitter.com/JbpU4osLq2
— EarthSky (@earthskyscience) June 16, 2022
Смята се, че името на януарското пълнолуние – „вълче“ – се дължи на това, че вълците обикновено са активни по това време на годината. Смята се, че имената на пълнолунията идват от смесица от индиански, англосаксонски и немски наименования на месеците според часа и датата, пише Live Science.
Точният момент на пълнолунието този месец е 23:07 ч. по Гринуич на 6 януари, което ще рече 1.07 ч. българско време на 7 януари. Пълнолуние настъпва, когато Слънцето, Земята и Луната се подредят така, че слънчевите лъчи осветяват цялата обърната към Земята страна на Луната. Луната се намира малко над или под сянката на Земята, позволявайки на слънчевите лъчи да я окъпят. В случаите, когато пълната луна преминава през част или цялата земна сянка, настъпва лунно затъмнение.
Пълната луна този месец е само няколко дни след пика на метеорния поток Квадрантиди, който беше в нощта срещу 4 януари. По време на „вълчата микролуна“ все още ще могат да се наблюдават няколко падащи звезди, тъй като Квадрантидите продължават до 16 януари.
Следващото пълнолуние е известно като „снежна луна“ и ще настъпи в 18:29 ч. по Гринуич (20:29 ч. българско време) в неделя, 5 февруари 2023 г.
ОЩЕ: 2023 г. започва с "посещение" на комета от епохата на неандерталците