Учени от НАСА са анализирали частици космически силикатен прах и са успели да разкажат историята на неговия произход, става ясно от статия, публикувана в изданието The Astrophysical Journal.
Силикатният прах, който в Космоса е подлаган на въздействието на високоенергийно космическо излъчване и ударни вълни, образуващи се при взрив на свръхнови, е открит в метеорити на Земята със сондата NanoSIMS 50L.
Изследователите са изучили частици с размер по-малко от 1 микрон. Количественото съотношение между различните изотопи на кислорода е помогнало на учените да разберат типа на звездата, която е породила този прах.
"Около една от всеки 5000 силикатни частици, открити в метеорити, е била родена от друга звезда, съществувала преди формирането на Слънчевата система. Като анализирахме милиони силикатни частици, успяхме да установим три източника на прах – червени гиганти, взривяващи се свръхнови звезди и нови звезди", коментира един от авторите на изследването.
Учените са направили напречен разрез на 9 образеца и с помощта на трансмисионен електронен микроскоп са изучили химичния състав и структурата на силикатните частици.
Освен зрънца прах, чийто източник се явяват червените гиганти, повечето силикати се оказали аморфни. Зърната, породени от червени гиганти, имали кристална структура, чието наличие учените обясняват с това, че те са се формирали при по-високи температури, отколкото аморфните частици.
По-рано космическият апарат "Касини" също улови частици прах, долетели извън Слънчевата система, и успя да определи техния химичен състав.