Колаборацията LIGO (Laser Interferometric Gravitational Observatory) е фиксирала второ смущение на пространство-времето – гравитационни вълни. Изследването е публикувано в изданието Physical Review Letters, съобщава EurekAlert!
Гравитационните вълни, както са установили учените, възникнали в резултат на сливането на две черни дупки, 14 и 8 пъти по-тежки от Слънцето. Това е довело до образуването на масивен обект, който надвишава слънчевата маса 21 пъти, и е освободило енергия във формата на гравитационни вълни, еквивалентни на една слънчева маса.
Сливането на черните дупки е протекло преди 1,4 млрд. години (съответно на 1,4 млрд. светлинни години от Земята), а сигналът от събитието е фиксиран на 26 декември 2015 година в 3:39 часа по Гринуич. Детекторите на LIGO, разположени в Ливингстън (щата Луизиана) и в Ханфорд (щата Вашингтон) са ги фиксирали с разлика от времето 1,1 милисекунди. Това позволява да се оцени мястото на източника на сигнала.
Гравитационните вълни са регистрирани за първи път на 14 септември 2015 година от гравитационно-вълновата обсерватория LIGO. Смущенията са породени от двойка черни дупки (29 и 36 пъти по-тежки от Слънцето) преди сливането им в по-масивен въртящ се гравитационен обект (62 пъти по-тежък от Слънцето), случило се преди 1,3 милиарда години.
Обсерваторията LIGO се финансира от Националния научен фонд на САЩ и е построена по инициатива на американските физици Кип Торн и Роналд Дривър. Стойността ѝ се оценява на 370 милиона долара. Изследванията се осъществяват в рамките на едноименната колаборация от повече от 1000 учени от САЩ и 14 други страни.
През есента на 2016 г. се очаква пускането на Advanced LIGO, чиито детектори ще бъдат до два пъти по-чувствителни от LIGO. Пак в края на есента към работата на американската колаборация ще се присъедини европейската обсерватория Virgo.