Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха нова планета с размерите на Земята: Учените казаха дали може да се зароди живот там

18 май 2024, 08:00 часа • 7814 прочитания

Астрономи откриха нова планета с размерите на Земята, обикаляща около малка, хладна звезда, която се очаква да свети 100 пъти по-дълго от Слънцето. Оказва се обаче, че условията там са много сурови за създаване на живот, съобщава The Guardian. .

Скалистият свят, наречен Speculoos-3b, е на 55 светлинни години от Земята и е открит, докато минава пред своята звезда, хладно червено джудже, което е на половината на горещината на Слънцето и 100 пъти по-слабо светещо. Новооткритият свят, описан като „практически със същия размер като нашата планета“, се върти около червеното джудже веднъж на всеки 17 часа, което прави една година на планетата по-кратка от един земен ден.

Но докато годините са кратки на Speculoos-3b, дните и нощите никога не свършват. „Вярваме, че планетата се върти синхронно, така че една и съща страна, наречена дневна страна, винаги е обърната към звездата, точно както Луната прави за Земята. От друга страна, нощната страна ще бъде заключена в безкраен мрак“, казва Михаел Гийон, астроном от университета в Лиеж в Белгия и водещ автор на изследването.

Още: Как изгрява и залязва Слънцето според плоскоземците? (ВИДЕО)

Втора планетарна система

Това е едва втората планетарна система, открита около такава звезда, след откриването на седем скалисти свята около Trappist-1, друга хладна звезда червено джудже на 40 светлинни години от Земята. Изследователите забелязват планетата, докато тя преминава пред своята звезда, причинявайки затъмнение на звездната светлина. Транзитът е открит от глобалната мрежа от роботизирани телескопи Speculoos (Search for Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars).

Ултрахладните звезди червени джуджета са около 70% от звездите в нашата галактика и оцеляват около 100 милиарда години, което ги прави претенденти да бъдат последните звезди, останали да светят във Вселената. Тъй като са толкова слаби и разпръснати по небето, астрономите трябва да ги наблюдават в продължение на няколко седмици, за да открият планети, преминаващи пред тях.

Дългият живот на червените джуджета означава, че планетите, които ги обикалят, може да бъдат достатъчно топли за достатъчно дълго време, за да се зароди живот. Но в случая със Speculoos-3b, всякакъв живот би се изправил пред изключително сурова среда. Тясната орбита на планетата означава, че тя е облъчвана с радиация, получавайки почти 16 пъти повече енергия на секунда от Земята.

„В такава среда наличието на атмосфера около планетата е много малко вероятно“, каза Жулиен де Вит, планетарен учен и съдиректор на Северната обсерватория Speculoos.

*Повече детайли може да прочетете: тук

Още: Как се казва планетата най-близо до Слънцето

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес