Екип бразилски и американски астрономи са открили най-ярката звезда, характеризираща се със свръхниско съдържание на метали. Откритието, както се смята, ще даде на астрономите уникална възможност да изследват произхода на първите звезди, възникнали в нашата галактика и другите части на Вселената.
За първи път звездата с наименованието 2MASS J18082002-5104378 е открита през 2014 година с телескопа Европейската южна обсерватория (ESO) New Technology Telescope.
Следващите наблюдения, извършени с използване на Very Large Telescope, установили, че за разлика от младите светила тази звезда демонстрира необичайно ниско съдържание на това, което в астрономията е прието да се нарича метали – елементи, по-тежки от водорода и хелия. Металичността се явява показател на възрастта на звездната система.
Смята се, че в епохата на ранната Вселена бедните на метали звезди са били повсеместно явление, но сега те са рядкост както в самия Млечен път, така и в съседните галактики.
Металите се образуват в хода на ядрен синтез, протичащ в звездите, и след това се разсейват по цялото междузвездно пространство след взривове на старите светила. Така следващите поколения звезди се формират от материал, по-богат на метали.
Изучаването на такива звезди като 2MASS J18082002-5104378 може да помогне да се разкрият тайните на тяхното формиране и да се установи каква е била Вселената в самото начало на своето съществуване.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. Astronomy & Astrophysics.