Астрофизиците Даниъл Уитмайер и Джон Матс от САЩ обвиниха Планетата Х в масовите измирания на Земята, които могат да се случват приблизително на всеки 27 милиона години.
Изследването на учените е публикувано в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, съобщава сайтът на университета в Арканзас, цитиран от Lenta.ru.
Теорията на учените се основава на това, че орбитата на въртене на Планетата Х около Слънцето бавно се накланя и на всеки 27 милиона години пресича пояса на Кайпер (разположен на 30 до 55 астрономически единици от Слънцето).
Това води до гравитационни смущения, поради които Планетата Х изхвърля комети от пояса на Кайпер към дълбините на Слънчевата система. Кометите бомбардират планетите, включително и Земята. С приближаване към Слънцето те се разпадат на фрагменти, които затрудняват достъпа на слънчева светлина към небесните тела, включително Земята.
Според учените този сценарий е най-приемлив за космическо обяснение на масовите измирания на животни. Другите два сценария са наличието на втора звезда до Слънцето и вертикални колебания на светилото при неговото въртене около центъра на галактиката. Тези два сценария, както отбелязват авторите, сега не получават палеонтологично потвърждение.
За първи път Уитмайер и Матс са предложили своята хипотеза през 1998 година. Изследването на учените е било публикувано в сп. Nature и изданието Time. Според първоначалната хипотеза на учените Планетата Х е 1-5 пъти по-тежка от Земята и е разположена сто пъти по-далече от Слънцето.
Във втората половина на януари 2016 година астрономите съобщиха за откриването на обект с размери на Нептун зад орбитата на Плутон, който е 10 пъти по-тежък от Земята. Потенциалната девета планета в системата се върти около Слънцето по разтеглена орбита (и в наклонена спрямо орбитата на Земята плоскост) с период от 15 000 години. Нейният химичен състав прилича на този на газовите гиганти Уран и Нептун.