Сондата "Нови хоризонти" е предала на Земята нови висококачествени снимки от повърхността на Плутон, на които може да се разгледат детайли в структурата на неговото "сърце" с размер само 500 метра.
Това са разказали представители на мисията на конференцията на Американския геоложки съюз в Сан Франциско.
"Получили сме малко по-малко от половината от данните, събрани от сондата по време на изучаването на Плутон и неговите спътници, но тази малка порция информация, получена от нас, вече ни даде редица интересни резултати и неочаквани открития", казва ръководителят на мисията Алън Стърн.
На новите снимки, получени наскоро от НАСА, може да се видят множество следи от вулканична активност на повърхността на Плутон, включително "висящи градини": особени отвесни скали, които обикновено възникват на Земята в резултат на вятърна ерозия - разрушаване на скалите от силата на вятъра. Висококачествените снимки на Плутон може да се изучат детайлно на сайта на НАСА.
На Плутон подобни форми на релефа, както смятат геолозите, възникват благодарение на постепенното изпаряване на залежите от азотен лед, излизащи на повърхността на планетата джудже в някои участъци на границата на нейното "сърце" с останалите участъци от местността.
Освен за необичайните "градини" на Плутон учените разказали, че Хрон очевидно все още притежава изключително тънка атмосфера от амоняк, който преди планетолозите смятали за следи от изпарения на замръзнали залежи от този газ в кратерите, кръстени в чест на персонажи от "Междузвездни войни".