Сондата "Нови хоризонти" предаде на Земята нова порция снимки на Харон – спътника на Плутон, на които може да се види изключително необичайна планина – своеобразен каменен "замък", заобиколен от ров, съобщава НАСА.
По време на прелитането през системата на Плутон автоматичната станция "Нови хоризонти" е получила повече от хиляда висококачествени снимки на планетата джудже и нейните спътници. Предаването на тази информация на Земята, според оценките на учените, ще отнеме година и половина.
Една от първите такива снимки е изображението на един от участъците на екватора на Харон, получено от разстояние 79 000 километра от повърхността на планетата, в последните часове преди сближаването на сондата с Плутон.
На тази снимка може да се забележат множество кратери, както и уникална структура – сравнително голяма падина с дължина 390 километра и дълбочина няколкостотин метра, в центъра на която се намира връх с доста голяма височина и дължина.
Засега учените не знаят как е възникнал този "замък", но го смятат за проява на геоложка активност в недрата на Харон.
Тази вечер екипът на "Нови хоризонти" обещава да предостави нови снимки на Плутон и неговите спътници, които ще бъдат качени на сайта на НАСА.