Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нефункциониращ руски спътник и китайски ракетен сегмент едва не са се сблъскали над Антарктида

16 октомври 2020, 08:51 часа • 2934 прочитания

Учени от Силициевата долина алармираха за разминаване само на 25 метра на две парчета космически отпадъци, което е опасна близост. Те са използвали радари за проследяване на обекти в орбита, предаде БГНЕС, цитирай Би Би Си.

„LeoLabs” наблюдава пътищата на вече нефункциониращ руски спътник и изхвърлен китайски ракетен сегмент и ги видя да се приближават опасно близо един до друг над Антарктида в 00:56 GMT днес.

С комбинирана маса от над 2,5 тона и относителна скорост от 14,66 километра в секунда (32 800 мили в час), всеки сблъсък би бил катастрофален и ще доведе до създаване на нови отломки.

И като се има предвид надморската височина от почти 1000 км., получените фрагменти ще останат наоколо изключително дълго време, представлявайки заплаха за оперативните спътници.

„LeoLabs” предлага услуги за орбитално картографиране, използвайки собствена радарна мрежа.

С пускането на все повече и повече сателити със сигурност има нарастваща загриженост относно възможността за сблъсъци.

Голямо притеснение предизвиква нарастващото количество изхвърлен хардуер в орбита - около 900 000 обекта, по-големи от 1 сантиметър, които могат да причинят огромни щети или дори да унищожат действащ космически кораб при удар с висока скорост.

Тази седмица Европейската космическа агенция публикува своя годишен доклад за състоянието на космическата среда.

В него се подчертава текущия проблем с космическия боклук, който може да доведе до сериозни произшествия.

Те включват експлозии в орбита, причинени от остатъчна енергия - в гориво и батерии - на борда на стари космически кораби и ракети.

Средно през последните две десетилетия всяка година в космоса се случват 12 случайни сблъсъка - и тази тенденция за съжаление се увеличава", завяват от агенцията.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес