Специалистите на НАСА споделиха планове за изстрелване на две ракети на височина над 200 км директно в северното сияние, за да проучат в детайли процесите на обмен на енергия между Земята и космическото пространство. Това съобщава порталът на НАСА.
Сиянията се раждат на границата между електрически неутралната атмосфера около планетата и междупланетното пространство, изпълнено със заредени частици от плазмата на слънчевия вятър, взаимодействащи с геомагнитното поле. Възникващото при това луминесцентно сияние отдолу изглежда като огромни платна с различни цветове и танцуващи светлинни вълни.
Но картината не се ограничава само до земното зрелище - взаимодействията между частиците възбуждат по-обширни гранични слоеве на атмосферата и именно въздействието на заредените частици върху тези горни слоеве интересува НАСА. Агенцията подготвя за днес в Аляска мисията INCAA - Йонно неутрално съединение по време на активно сияние.
Няма ясна граница на слоя, където свършва неутралният газ и започва плазмата - има обширна гранична зона, където се смесват двата типа частици, които от време на време се сблъскват и излъчват фотони с различни дължини на вълната. Цветът на „платната” зависи от състава на атмосферните молекули: кислородът дава бледозелена или червена светлина, азотът – червеникава или виолетова.
Планира се първата ракета да изпусне безвредни парни индикатори - цветни химикали, подобни на използваните във фойерверките - преди да достигне максимална височина от 300 км. Парните индикатори ще създадат видими облаци, които изследователите могат да наблюдават от земята, като по този начин проследяват въздушните потоци близо до сиянието. Втората ракета, която ще бъде изстреляна малко след първата, достигайки височина от около 200 км, ще измерва температурата и плътността на плазмата във и около сиянието.