Ако наскоро сте излизали вечер и е било безоблачно, вероятно сте забелязали ярък червеникав обект в небето, видим дори от градовете, страдащи от светлинно замърсяване. Тази седмица Марс е по-близо до Земята, отколкото ще бъде в близките 11 години, и трудно може да бъде пропуснат в нощното небе.
Затова тази седмица има допълнителна причина да погледнете към небето в средата на седмицата. Марс ще изчезне зад Луната на 8 декември и ще се появи отново около час по-късно, което е известно като окултация (закриване). Събитието може да бъде наблюдавано с бинокъл или телескоп.
Малко събития са толкова драматични като това. Например тази година е имало шест окултации на Уран. Колкото и да са атрактивни обаче, седмата планета не се вижда с невъоръжено око и е трудно да се различи от звезда в малки телескопи. Когато Луната е дори наполовина пълна, това прави обект като Уран още по-труден за наблюдение. Рядко изключение имаше през ноември, когато окултацията съвпадна с пълното лунно затъмнение, но можеше да се наблюдава само от части от Източна Азия.
Марс винаги е много по-ярък от Уран, което прави окултациите видими дори без оборудване, а в момента Червената планета е особено ярка. Окултацията ще се случи в момента на т.нар. противостояние на Марс – когато планетата се наблюдава в посока, противоположна на тази към Слънцето. Също тогава Марс ще бъде най-близо до Земята, поради което ще бъде ярък и с видим диаметър 17 дъгови секунди, казва пред БТА Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с НАО при БАН и катедра „Астрономия“ при СУ „Св. Кл. Охридски“.
Луната ще бъде пълна, в съзвездието Телец. Макар че явлението ще се случи на фона на вече изсветляващото небе, яркият Марс ще може да се забележи до Луната около 7 ч. сутринта през бинокъл или с фотоапарат с телеобектив. За Астрономическата обсерватория на СУ „Св. Климент Охридски“ явлението ще започне в 7:11:30 ч. Марс ще се скрие изцяло зад Луната в 7:12:01 ч. Откриването на Червената планета ще започне в 8:03:17 ч., а в 8:03:45 ч. тя ще бъде вече изцяло открита.
В края на явлението обаче Луната и Марс ще залязват за София, а Слънцето ще бъде вече изгряло. Поради това краят на окултацията няма да може да се наблюдава от България. За Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ - Варна, началото на закриването ще бъде в 7:09:39 ч. В 7:10:09 ч. Марс ще бъде вече изцяло закрит от Луната. Луната ще залезе за Варна в 7:49 ч.”, уточнява ученият.
Разстоянието между Марс и Земята е най-късо около противостоянието, плюс-минус няколко дни. Това означава, че Марс, чиято яркост варира в зависимост от разстоянието, ще бъде необичайно ярък и ако се гледа през телескоп, дискът му ще бъде особено голям. Събитието ще се случи в част от небето с много ярки звезди, с Алдебаран наблизо и Орион не много по-далеч. Марс обаче ще засенчи дори Сириус.
Ако това не ви е достатъчно, за да не пропуснете събитието, това е най-близкото противостояние на Марс до 2033 г. Тази година е най-добрата от повече от десетилетие, така че със или без окултация, наслаждавайте се на Марс, докато можете.
Ако сте измежду българите в САЩ, няма да бъде необходимо дори да се измъквате от леглото, за да видите събитието. На западния бряг окултацията ще започне между 18 и 19 часа местно време на 7 декември, в зависимост от местоположението, и също ще продължи около час. Дори в Торонто Марс ще изчезне в сравнително цивилизовано време 22:29 ч.
Източното крайбрежие на Америка пропуска действителната окултация, но гледката на небесните обекти, които почти се докосват, също си заслужава.
ОЩЕ: Изгревът на Земята, заснет от кораба "Орион"