Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Мистериозни нишки пронизват центъра на Млечния път

28 януари 2022, 07:45 часа • 18100 прочитания

Нови изображения на централната част на Млечния път, получени с помощта на радиотелескопа MeerKAT на Южноафриканската радиоастрономическа обсерватория (SARAO), разкриват почти хиляда мистериозни нишки, които необяснимо прорязват Космоса, съобщава Phys.org. Статия за това е публикувана на електронния сайт за препринт arXiv.org и е приета за публикуване в The Astrophysical Journal Letters.

През последните 35 години професорът по астрономия от Северозападния университет в Южна Африка Фархад Юсеф-Заде е изучавал загадъчните нишки, които се протягат на 150 светлинни години през центъра на Млечния път. Едномерните образувания често вървят по двойки или на големи групи, разположени на приблизително същото разстояние една от друга, сравнимо с разстоянието от Земята до Слънцето, сякаш са струни на арфа.

Призрачен сигнал от Космоса уплаши астрономи (ВИДЕО)

Използвайки радионаблюдения, Фархад Юсеф-Заде е стигнал до заключението, че те са съставени от електрони на космическите лъчи, движещи се през магнитни полета със скорости, близки до светлината. Произходът им обаче все още е загадка.

Новото изображение направило възможно да се изследват вече на порядък повече нишки, отколкото били идентифицирани по-рано, което позволило на Юсеф-Заде и колегите му за първи път да проведат някои статистически изследвания на свойствата на тези образувания. В бъдеще това ще помогне на астрономите най-накрая да разберат какво е това.

„Дълго изучавахме отделни нишки, както можехме, но сега най-накрая виждаме голямата картина - пояснява Юсеф-Заде, водещ автор на изследването. - Получената панорама е изпълнена с много нишки. Въз основа на изучаването на няколко такива нишки е трудно да се направи окончателен извод какво представляват и откъде са се взели.“

Черната дупка в центъра на Млечния път се държи непредсказуемо

За да получат това безпрецедентно ясно и детайлно изображение, астрономите три години трупали данни от телескопа MeerKAT в и ги събрали в една мозайка, състояща се от 20 отделни фрагмента от различни части на небето близо до центъра на Млечния път, който се намира на 25 000 светлинни години от Земята.

Заедно с нишките изображението също така е запечатало радиолъчение от множество други явления - включително изригващи звезди, изображения на звездни ясли и пресни остатъци от свръхнови. За по-ясна картина и възможност за разглеждане на нишките астрономите отстранили фона от основното изображение: полученият резултат удивил експертите. Учените казват, че картината наподобява произведение на съвременното изкуство.

Най-вероятно нишките по някакъв начин са свързани с минала активност на централната свръхмасивна черна дупка на Млечния път, а не с отделни взривове на свръхнови. Те също могат да бъдат сравнени с гигантските радиоизлъчващи мехури, които Юсеф-Заде и неговите сътрудници открили през 2019 г.

Откриха странен радиосигнал от центъра на Млечния път

Това, което най-много озадачава експертите, е колко добре са организирани тези нишки и колко равномерно са разположени. Все още не е известно дали тези обекти се променят с времето и какво точно кара електроните да се движат с такава скорост.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес