Камъни на повърхността на Марс са позволили на учените да получат най-добрите доказателства, че в миналото Червената планета е имала атмосфера, наситена с кислород.
Марс е получил прозвището Червената планета поради изобилието на железен оксид на своята повърхност, който има черевеникав оттенък. Марсоходът Curiosity е открил в кратера Гейл значително количество манганов оксид.
"Открихме, че три процента от породите се падат на мангановия оксид. Това вещество за формиране изисква много вода и силни окислителни условия, така че атмосферата на Марс може да е съдържала доста повече кислород, отколкото се смяташе преди, отбелязва Агнес Кузин от Изследователския център по астрофизика и планетология във Франция на заседание на европейския геофизичен съюз, състояло се във Виена.
95% от днешната атмосфера на Марс се състоят от въглероден диоксид, с незначителни следи от кислород. И все пак много изследователи твърдят, че някога тя е била богата на кислород.
И новите данни, получени от екипа на Curiosity, са станали първите свидетелства за това. Марсоходът е установил присъствието на манганов оксид, използвайки инструмента ChemCam, който разрушава камъните с помощта на лазер, а след това анализира получения облак прах за определяне на химичните вещества и минералите в неговия състав.
Учените все още не могат да определят точната възраст на мангановия оксид (и следователно – кога кислородът е присъствал в атмосферата на Марс), но се надяват това да стане с изучаването на бъдещите данни, които ще постъпят от марсохода.
Много от мангановия оксид се намира близо до мястото, когато някога в кратера е имало езеро. Тази течност с разтворения в нея кислород възможно е изиграла роля във формирането на минерала.
Ако на Марс е имало прекалено много кислород, вероятно това не е било съвсем добре за ранния живот, смята Дамиен Луазо от Лионския университет.
На Земята окислението разрушава биологичните молекули. Появата на кислород на нашата планета е било свързано с организмите, които са го породили, но това е било катастрофа за другите съществуващи тогава организми, заключава той.