Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

18 януари 2025, 17:36 часа • 919 прочитания

Луната е под заплаха: на нейната повърхност има голям брой ценни космически технологични обекти и следи от човешки посещения, които могат да бъдат унищожени по време на частни изследователски експедиции. До това заключение е стигнал Световният фонд за паметници (WMF), който реши да включи спътника на Земята в списъка на обектите на културното наследство. WMF отбелязва, че човешкият интерес към Луната отново нараства, но в момента няма специално международно споразумение за защита на нейното наследство.

Списъкът за мониторинг на световните паметници за 2025 г. включва общо 25 обекта, от които почти всички – 24 – се намират в 29 държави на пет континента, а един е в Космоса. Тези обекти, според експертите, са подложени на въздействието на мащабни фактори: изменение на климата, въоръжени конфликти, природни бедствия и туризъм.

Още: Инженери представиха проекта за проверка на "лунната конспирация"

Списъкът на уязвимите обекти включваше историческите постройки в Газа, унищожени от конфликта между Палестина и Израел, параклисът на Сорбоната във Франция, древният турски град Антакия, пострадал от земетресенията през 2023 г., и манастирите по долината на река Дрино в Албания, пише megavselena.bg.

Снимка: iStock

В този списък попадна и Луната, станала обект на повишен интерес от частни компании. На повърхността ѝ има голям брой ценни артефакти: модули за кацане, научни инструменти, отпечатъкът на Нийл Армстронг и силициев диск със съобщения от височайши политици, оставени от Бъз Олдрин. В момента всички тези обекти и вещи не са защитени по никакъв начин, тъй като няма специални международни споразумения.

В същото време те могат да бъдат унищожени или откраднати по време на „експлоататорски посещения“ на Луната от частни изследователи.

Още: Първите цветни снимки от Луната (ГАЛЕРИЯ)

Лунното наследство

Според президента и главен изпълнителен директор на WMF – Бенедикт дьо Монло, трябва да се увеличи обществената осведоменост за културното наследство на Луната. „Насърчаването на международна рамка, основана на взаимно уважение и защита на лунното наследство, може да помогне да се гарантира, че всяко бъдещо посещение на Луната няма да компрометира нито един аспект от значението на Луната“, се казва в уебсайта на фондацията.

В момента има два космически кораба, които летят към Луната: Blue Ghost на американската Firefly и Resilience на японската iSpace. Първият ще стигне до спътника на Земята за 45 дни, а вторият за 3-4 месеца. Те трябва да кацнат в определена зона и ако кацането е успешно, да проведат редица научни изследвания преди настъпването на лунната нощ. След това температурата на спътника на Земята ще падне до изключително ниски нива, така че сондите ще бъдат поставени в режим „заспиване“, за да пестят енергия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес