Изследователи под ръководството на Карън Мийч от Института по астрономия на Хавайския университет са изяснили, че кометата-астероид C/2014 S3 се е образувала при формирането на Слънчевата система и има същата възраст, както и Земята. Резултатите от изследването са публикувани в сп. Science Advances.
Наблюденията на астрономите са показали, че C/2014 S3 представлява древно скалисто тяло, подобно на тези, които са служили за строителен материал за твърдите планети, подобни на Земята.
Този астероид е бил изхвърлен от централната част на Слънчевата система и е попаднал в зоната на облака на Оорт, където е пребивавал в замразен вид в продължение на милиарди години.
C/2014 S3 е открита от наземния телескоп Pan-STARRS1, който се явява част от астрономическата система телескопи Pan-STARRS, и е идентифицирана като слабоактивна комета.
Сега е известно, че периодът на нейното въртене около Слънцето е 860 години. Това означава, че обектът се е намирал в облака на Оорт и сравнително скоро нещо го е изпратило към Слънцето и го е извело на нова орбита.
C/2014 S3 се държи необичайно за комета. Тя не образува опашка и както показали спектралните изследвания, е по-близка до космическите тела от Астероидния пояс.
Според учените откриването на C/2014 S3 и нейните свойства имат огромно значение за теоретичните модели за формирането на Слънчевата система, включително облака на Оорт, който предсказва наличието на комети и астероиди с определени съотношения на скалисти породи и лед. Откриването на още стотици скалисто-ледени астероиди ще помогнат да се потвърдят едни модели и да се отхвърлят други.
Облакът на Оорт е хипотетична област от Слънчевата система във вид на сфера, която се явява източник на комети и други подобни обекти. Той се намира зад пояса на Кайпер и предполагаемото разстояние до него достига около една светлинна година.