Учени откриха в метеорит, паднал на Земята през 2011 година, доказателство за това, че през дълбоката древност е имало живот на Марс, се казва в доклад, публикуван в Meteoritics and Planetary Sciences.
Група изследователи от Ecole Polytechnique de Lausanne (Швейцария) съвместно с техни колеги от Китай, Япония и Германия са провели подробен анализ на органичен въглерод, открит в метеорита Тисинт, паднал в мароканската пустиня на 18 юли 2011 година, и стигнали до извода, че той има биологичен, а не вулканичен или атмосферен произход.
Според учените след сблъсък с Червената планета с голям астероид, който е станал в дълбоката древност, част от отломките на Марс са били изхвърлени в космическото пространство и след известно време, някои от тях са паднали на Земята, включително и метеорита Тисинт.
„Химическият, микроскопическият и изотопният анализ на въглерода, са накарали изследователите да направят няколко възможни обяснения за произхода му. Те установили характеристики, които еднозначно изключват земният произход на въглерода и демонстрирали, че органичните молекули са се появили в пукнатините на метеорита преди той да напусне Марс”, пише още в доклада.
Учените смятат, че тези молекули са се появили благодарение на биологичната активност на Марс, където в древността, напълно вероятно, е имало живот. Все пак допълват, че да се говори за съществуването на живот на Червената планета като за доказан факт, все още е рано.