Японският премиер Фумио Кишида е обявил, че страната ще изпрати свои астронавти на Луната като част от по-широка програма за сътрудничество с НАСА.
„Космосът не само позволява на хората да мечтаят, но също така осигурява важна основа за нашето икономическо общество по отношение на нашата икономическа сигурност“, заявил премиерът Кишида на среща, посветена на финализиране на плана по усвояване на Космоса.
Японската агенция за аерокосмически изследвания (JAXA) за първи път от 13 години набира астронавти за мисии до Международната космическа станция и участие в лунната програма. JAXA очаква да завърши набирането до февруари 2023 г., като заявления ще се приемат до 4 март 2022 година.
От JAXA обясняват, че кандидатите, избрани след първоначална проверка, ще преминат четири кръга от изпити. Според изявлението на космическата агенция от кандидатите не се изисква опит в Космоса или свързани области, необходимо е само да имат поне три години трудов стаж към 2022 година.
„Бихме искали кандидатите да ни покажат трудовия си опит, независимо от формата на заетост, независимо дали е постоянна заетост, работа по договор, самостоятелна заетост или изследователска работа“, пише на сайта на агенцията, цитирана от Kyodo News.
Съобщението на Япония за намеренията ѝ за изследване на Космоса идва седмица след като японският милиардер Юсаку Маезава се завърна на Земята след 12 дни на борда на Международната космическа станция, като стана първият космически турист, пътувал до МКС за повече от десетилетие.
Плановете на Япония включват също изпращане на сонда за изследване на Марс през 2024 г., както и да намиране на начини за генериране на слънчево електричество в Космоса. Съседният Китай също има за цел да се превърне в голяма космическа сила до 2030 г. и той също планира да изпрати астронавти на Луната.
През май Китай стана втората страна, която спусна роувър на Марс, две години след като спусна първия космически кораб от обратната страна на Луната. Сред амбициите на Китай е техен астронавт първи да стъпи на Марс.