Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изобретател иска да копира генетичния код на живота

26 ноември 2013, 18:49 часа • 128836 прочитания

Крейг Вентър - пионерът в дешифрирането на човешкия геном, наричан още "лошото момче на науката", се оглежда за нов свят, който да завладее - Марс, предаде БТА.

Желанието на учения е да открие живот на Червената планета и да го върне на Земята с помощта на биологична факс машина, пише в. "Сидни морнинг хералд". 

Машината на Вентър, наричана цифров биологичен конвертор или биологичен телепортатор, подобно на факс ще създава копие на организъм от отдалечено място. Системата първоначално ще бъде използвана за клониране от разстояние на индивидуални гени или  вируси, а впоследствие и на едноклетъчни организми като бактерии.

Известният с дръзките си прокламации Крейг Вентър определя биологичния конвертор като следващата си иновация и смята, че тя ще бъде полезна на Земята дълго преди да бъде използвана на Марс. Идеята зад новаторското устройство е, че управляващият живота генетичен код може да бъде съхранен в компютър и предаден подобно на всяка друга информация.

Системата на Вентър ще определя последователността на ДНК единиците в генома на организъм и ще предава информацията по електронен път. На отдалеченото място геномът ще бъде синтезиран или пресъздаден по химически път, вкаран в "празна клетка" и стартиран. С други думи - вмъкнатата ДНК ще поеме командването  над клетката и ще пресъздаде копие на оригиналния организъм.

Вентър заедно с малък екип учени от компанията му и НАСА е  тествал част от идеите си в пустинята Мохаве - най-подходящото място на Земята с условия, наподобяващи сухата повърхност на Марс.

Биологичната факс машина не е толкова невероятна, колкото изглежда, тъй като определянето на ДНК последователността и ДНК синтезът се извършват все по-бързо и по-евтино. Засега обаче синтезирането на целия геном на даден организъм като цяло остава трудна задача. Поради тази причина системата на Крейг Вентър първоначално ще бъде използвана за клониране от разстояние на индивидуални гени или вируси, а по-късно и на едноклетъчни организми като бактерии. За по-сложни създания, независимо дали са земни или марсиански, това вероятно никога няма да бъде  възможно.

Компанията на Крейг Вентър, "Синтетик Дженомикс", и изследователският институт, който носи неговото име, вече са използвали технологията, за да подпомогнат фармацевтичната компания Novartis в разработването на експериментална ваксина за птичия грип H7N9, припомня изданието.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес