За първи път в историята астрономи успяха да направят снимка на черна дупка. Това може да доведе до ревюлюция в познанията ни за тези енигматични обекти, съобщава The Guardian.
Кадърът показва ореол от прах и газ, ограждащ дупка в центъра на галактиката Messier 87, която се намира на 57 млн. светлинни години от Земята. Диаметърът на обекта е от 40 милиарда километра, което е три милиона пъти повече от размера на нашата планета. Масата му пък е като на 6.5 милиарда звезди като нашето Слънце.
Самата дупка не може да се види, но последните наблюдения за първи път отвеждат астрономите до нейната граница.
Снимката е направена от Event Horizon Telescope (EHT), мрежа от осем радиотелескопа, разположени на различни места по света, а в осъществяването ѝ, което е отнело шест години, са се включили 200 учени.
"Черните дупки са най-мистериозните обекти във вселената. Сега успяваме да видим това, което някога мислехме за невъзможно за виждане", заяви Шепърт Дулеман, директор на EHT и старши учен от "Харвард".
Вижте и видео:
We are proud to be part of this revolutionary discovery.
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) April 10, 2019
The #RealBlackHole image is the result of the large scale collaboration Event Horizon Telescope, where EU-funded researchers have played a key role. #EUResearch #EHTBlackHole
Read more here → https://t.co/p57pVlU0nr pic.twitter.com/yQstgrItlo