От третия опит NASA успя да изстреля ракетата носител SLS за мисията „Артемида“/Artemis I и така даде ход на завръщане на човечеството на Луната.
Историческият момент за американската космическа агенция настъпи около 08:50 ч. българско време на 16 ноември. Ракетата, носеща космическия кораб "Орион", бе изстреляна от Космическия център "Кенеди" в Кейп Канаверал, щата Флорида.
LIVE NOW: The #Artemis era of exploration begins today with @NASAArtemis I, the first integrated test flight of the rocket and spacecraft that will bring humanity to the Moon. Watch @NASA_SLS and @NASA_Orion embark on their first voyage. https://t.co/Ngak08VFb0
— NASA (@NASA) November 16, 2022
Минути след изстрелването стана ясно, че двигателите са изправни и работят добре, а ракетата се движи с над 9600 км/ч.
Целта на мисията "Артемида" е да постави началото на американската програма за завръщане на Луната, да установи трайно присъствие на нея и да я използва като трамплин за бъдещи мисии до Марс. НАСА се надява да изпрати четирима астронавти в орбита около естествения спътник на Земята през 2024 г. и най-рано през 2025 г. екипаж да кацне на повърхността ѝ.
Първото изстрелване се провали в края на август поради технически неизправности, а вторият опит в началото на септември беше възпрепятстван от изтичане на гориво.
След това NASA се насочи към датата 27 септември, но в крайна сметка се наложи отново да отложи мисията заради потенциалната заплаха от тропическата буря Иън.
Високата 32 етажа двустепенна ракета Space Launch System (SLS) отбелязва първата мисия на наследника на "Аполо" (Apollo) - програмата "Артемида" (Artemis). Тя предвижда не само човечеството да се завърне на Луната, а и да остане там. В хода на „Артемида“ се планира първо да се приземят двама астронавти на повърхността на Луната в района на нейния Южен полюс, след което да се сглоби пилотираната станция Lunar Gateway в лунна орбита, а след това да се изгради постоянна изследователска база. В допълнение към обширната програма за научни изследвания тази база ще се използва за добив и обработка на лунни полезни изкопаеми. За тази цел NASA вече втора година събира подписи от други национални космически агенции под споразумението Artemis Accords, което определя процедурата за работа не само на Луната, но и на Марс. Естествено, след всичко това се планира и пилотиран полет до Червената планета.
В рамките на "Артемида" се разширява сътрудничеството на американската държава с частни компании в областта на научните изследвания, техническите разработки и самите космически полети. Освен NASA и американски частници, тук участва Европейската космическа агенция, както и космическите агенции и компании на Люксембург, Япония, Канада, Италия, Австралия, Великобритания, ОАЕ, Украйна, Бразилия, Мексико, Южна Корея и Нова Зеландия. "Роскосмос" не е в този списък – миналата година Русия бе изключена от проекта след многобройните ѝ претенции за „прекалено нищожната“ роля на руснаците.
На борда на космическия кораб няма да има хора при първия полет, а само манекени. Те ще се превърнат в експеримент за тестване на ефектите от космическата радиация върху хората със специален акцент върху изучаването на ефекта на радиацията върху женския организъм. Манекените ще бъдат поставени в седалките на кораба "Орион" с дозиметри в изкуствените им органи. В този случай един от манекените ще носи специална защитна жилетка Astrorad.
Мисията, която се подготвя вече над десетилетие, до момента струва над 20 милиарда долара.