Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Индия изстреля сонда за наблюдение на Слънцето (ВИДЕО)

02 септември 2023, 10:53 часа • 4920 прочитания

След успешното изпращане на кораб на ЛунатаИндия изстреля ракета PSLV-C57/Aditya-L1, транспортираща сонда за наблюдение на Слънцето, съобщи Франс прес, позовавайки се на на Индийската организация за космически изследвания. 

Пътуването към Слънцето ще продължи четири месеца. Директното излъчване показа аплодисментите на техниците от контрола на мисията след излитането на ракетата от космическата площадка на о. Шрихарикота, предаде БТА.

Още: Индийският луноход измина осем метра по повърхността на Луната

Още за ракетата

Индия изстреля слънчевата изследователска станция Aditya-L1, което бе излъчено от уебсайта и YouTube канала на Индийската агенция за космически изследвания, предаде АФП. Агенцията използва сателитна ракета PSLV в конфигурация XL, оборудвана с шест извънбордови двигателя. Тази конфигурация беше използвана за първи път за изстрелването на първата лунна сонда на Индия "Чандраян 1", през октомври 2008 г. Оттогава той е бил използван за няколко важни мисии. PSLV летя за последно в конфигурация XL през ноември 2022 г., носейки сателита EOS-06 и осем наносателита в околоземна орбита.

Станцията Aditya-L1 е първата космическа мисия на Индия от типа на обсерватория за наблюдение на Слънцето. След четиримесечно пътуване от 1,5 млн. километра апаратът ще влезе в хало орбита в точката на Лагранж L1, където силите на гравитационното привличане на Земята и Слънцето са равни. Това положение ще позволи на Aditya-L1 постоянно да наблюдава Слънцето, без да се разсейва от затъмнения.

Космическият кораб носи седем инструмента за наблюдение на фотосферата, хромосферата и най-външните слоеве на Слънцето (короната), използвайки детектори за електромагнитно поле, частици и магнитно поле. Планира се, когато бъде достигната очакваната орбита, основният апарат на мисията, коронографът с видима линия, да изпраща 1440 изображения на ден до наземната станция за анализ. Очаква се мисията Aditya L1 да предостави информация за разбирането на проблема с нагряването на слънчевата корона, изхвърлянето на коронална маса, активността преди избухването и нейните характеристики, динамиката на космическото време, разпространението на слънчевия вятър, частиците и полетата и други.

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес