Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Екскременти на астронавтите ще бъдат превръщани в метаново гориво

01 декември 2014, 13:03 часа • 62420 прочитания

Американски учен от университета на Флорида е разработил технология, позволяваща екскрементите на астронавтите да бъдат преработвани в метаново гориво за космическите кораби, съобщи научното сп. Advances in Space Research.

Обичайната практика на НАСА е да бъдат събирани отделените от организма фекалии и урина в специални контейнери, които след това изгарят при повторното навлизане на космическия апарат в плътните слоеве на атмосферата. При продължителните полети обаче (например за изграждане на бази на Луната), това решение е неприложимо.

С подобни контейнери не може да бъде замърсявана и повърхността на Луната. За да бъде решен проблемът, от НАСА са се обърнали за помощ към проф. Пратап Пуламанапалил, като са му предоставили контейнери с екскременти и хранителни отпадъци. Пуламанапалил е извършил серия от лабораторни изпитания, като е измерил скоростта и обема на метана, получен от тези отпадъци. Оказало се, че само за седмица системата осигурява по 290 литра метан на човек на ден.

Биореакторът убива болестотворните микроорганизми и произвежда биогаз - смес от метан и въглероден диоксид. Освен това машината разлага органичните съединения и може да извлече от отпадъците някъде около 750 литра непитейна/техническа/ вода. После тази вода чрез електролиза се разлага на водород и кислород, създавайки авариен запас от въздух за астронавтите. Накрая, издишаният от тях въглероден диоксид и водород ще може да бъде конвертиран на свой ред в метан и вода, твърди Пуламанапалил.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес