Така наречените астероиди кентаври са способни да предизвикат мащабна катастрофа на Земята и рискът от възникване на такава ситуация и значително по-висок, отколкото е прието да е смята, твърдят астрофизици от Бъкингамския университет.
Кентаври се наричат астероиди, които се намират между Юпитер и Нептун. По характеристики тези космически тела представляват нещо средно между астероидите от главния пояс (между Марс и Юпитер) и обектите от пояса на Кайпер.
Диаметърът на "топките" от прах и лед варира от 50 до 100 километра. Те се движат по неустойчиви елиптични траектории, които се пресичат с орбитите на Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун.
Под въздействието на тези планети кентаврите се разпадат на комети. Именно те, както твърдят авторите на статията в списанието на Кралското астрономическо общество, бомбардират Земята веднъж на 40-100 хиляди години.
Според астронома Бил Напие за последните 20 години са открити стотици кентаври. Всеки от тях по маса е значително по-голям от всички астероиди, падали някога на нашата планета. Освен това продължителността на бомбардировката на Земята от отломки от тези обекти може да достигне 100 000 години.
Сега астрофизиците възнамеряват да включат кентаврите в списъка с потенциално опасните обекти и да започнат по-детайлно наблюдение за обекти зад орбитата на Юпитер.