Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

4G мрежа на Луната може да провали изследванията на астрономите

06 ноември 2020, 09:09 часа • 3484 прочитания

През октомври НАСА отпусна на компанията „Nokia” над 14 милиона долара за изграждане на 4G телекомуникационна мрежа на Луната до 2030 година.

Целта беше да се изгради комуникационна и навигационна мрежа за всички бъдещи лунни постове, които ще работят на лунната повърхност. Но се оказва, че сигналите на мрежата могат сериозно да объркат астрономите, изучаващи радиосигнали от други места във Вселената, пише докторантът по астрофизика от университета в Манчестър Ема Александър в изданието „The Conversation“.

„Радиочестотните смущения (RFI) са дългосрочен враг на радиоастрономите“, пише Александър, цитиран от БГНЕС.

Самолетен режим

Радиотелескопите вече се борят да се справят със смущения от мобилните телефони, пише Александър. Нов основен източник на RFI на Луната би направил още по-трудно филтрирането на смущенията и фокусирането върху изключително слабите сигнали, идващи от космоса, които учените търсят.

„RFI може да бъде смекчен при източника с подходящо екраниране и прецизност при излъчване на сигнали. Астрономите постоянно разработват стратегии за изчистване на RFI от техните данни. Но се налага все по-често да разчитат на добрата воля на частните компании, за да се гарантира, че поне някои радиочестоти са защитени за астрономите", пише Александър.

Подобно на начина, по който изпълнителният директор на SpaceX Илон Мъск предлага изграждането на орбитални обсерватории във връзка с оплакванията, че сателитите му Starlink блокират астрономическите изследвания, Александър казва, че радиоастрономите биха могли да избегнат целия този проблем, ако успеят да поставят телескоп в далечната страна на Луната, където цялото „земно бърборене” би било заглушено.

„Наблюдението при ниски радиочестоти може да помогне да се отговори на основни въпроси за Вселената като например какво е било състоянието й в първите няколко мига след Големия взрив“, пише Александър.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес