X на Илон Мъск, бившият Twitter, предоставя предимства за абонамент на определени терористични групи и други, на които е забранено да работят в САЩ, според активисти.
Проектът за техническа прозрачност установява, че X е поставил сини отметки на акаунти, свързани с членове на Хизбула, наред с други. Срещу $8 (£6,40) на месец, получавате отметка, която позволява по-дълги публикации и по-добра промоция.
X премахна някои отметки след доклада, като каза, че сигурността му е „стабилна“. Решението на Мъск да таксува за отметките е една от най-противоречивите промени, които направи, след като купи Twitter през 2022г., като критиците казват, че този ход ще влоши проблемите с дезинформацията, отваряйки платформата за имитатори.
Още: Украинското разузнаване разкри откъде точно Русия купува Starlink (ВИДЕО)
„Синята значка“ преди
По-рано значката беше безплатна и имаше за цел да покаже, че платформата е потвърдила самоличността зад акаунта. Много от тези, които я притежават са журналисти, както и световни лидери и известни личности. В някои случаи и хора, изправени пред санкции в САЩ, което е причина за критики към компанията, както и обвинения, че нарушава санкционния закон на САЩ, давайки трибуна на такива хора.
Сега, когато системата е платена обаче, „X може да повдига нови правни въпроси“, казват от Проектът за техническа прозрачност. Те информират, че X е премахнал отметките от акаунтите, които е идентифицирал след публикуването на доклада.
Снимка: Getty Images
Плащаш и получаваш
Още: Мъск: Путин няма да загуби войната, така че не е нужно да се помага на Украйна
От Проектът казват, че акаунт, управляван от „Ансар Аллах“, известен като хутите, също изглежда е платил за своята синя отметка. Отметката вече е премахната. Акаунтът има над 23 000 последователи. Хутите са санкционирани както в САЩ, така и в Обединеното кралство. „САЩ налагат санкции на лица, групи и държави, смятани за заплаха за националната сигурност. X на Илън Мъск изглежда продава първокласни услуги на някои от тях“, пишат от Проектът за техническа прозрачност в доклада си.
Проектът казват, че въпреки че някои от организациите не са посочени в списъка със санкции на САЩ, те са собственост на организации, които са под санкции на САЩ. Директорът на Проектът за техническа прозрачност Кейти Пол казва пред New York Times, че това е знак, че X е „изгубил контрол над своята платформа“.