Българският строителен холдинг „Главболгарстрой“ осъществи поредица от работни срещи и дискусии зад океана с водещи международни компании, инвеститори и представители на американската администрация. Основният фокус на визитата беше задълбочаването на сътрудничеството в сферата на енергетиката и инфраструктурата, както и обсъждането на бъдещи инвестиции и технологични проекти.
Енергийни перспективи и инвестиционни възможности за България
Ключов елемент от програмата на „Главболгарстрой“ беше участието в кръгла маса, организирана от Бизнес съвета за международно разбирателство (BCIU). Дискусията, проведена във Вашингтон, привлече вниманието на инвеститори и експерти от енергийния сектор, които разгледаха потенциала на България като стратегически играч в региона на Югоизточна Европа. Сред основните теми бяха енергийната сигурност, инвестиционният климат и големите инфраструктурни проекти.
Калин Пешов, председател на Управителния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ АД, подчерта привлекателността на България за чуждестранни инвеститори, като акцентира върху значителните възможности за развитие на индустриални и инфраструктурни обекти с международно значение.
В рамките на визитата представителите на „Главболгарстрой“ проведоха редица срещи с водещи американски компании, включително Honeywell, General Electric, Caterpillar и Microsoft. Разговорите се фокусираха както върху текущи проекти, реализирани в България, така и върху бъдещи инициативи, които биха могли да разширят технологичния и енергийния капацитет на страната.
От ляво на дясно: Роджър Мартела, главен корпоративен директор и главен директор по корпоративни въпроси, ,,Дженерал Електрик“ и Калин Пешов, председател на Управителния съвет на ,,Главболгарстрой Холдинг“
Компанията поддържа дългогодишни отношения с Honeywell и Caterpillar (Solar Turbines), като партньорства в изпълнението на енергийни и инфраструктурни проекти с геостратегическо значение. Сред обсъжданите теми беше разработването на иновативни решения за съхранение на електроенергия, както и разширяването на газовата инфраструктура чрез внедряване на високоефективни технологии.
Един от акцентите в срещите беше изграждането на батерийни системи за съхранение на електроенергия в България с помощта на Honeywell. В сътрудничество със Solar Turbines беше обсъдено разширяването на газовата инфраструктура, като част от усилията за модернизация на енергийната мрежа на страната. До момента на територията на България са доставени и монтирани 21 нискоемисионни газови турбини, а в бъдеще се очаква разширяване на този проект с решения за когенерация.
Разговори с представители на американските политически среди и администрация
Важна част от посещението в САЩ беше срещата с конгресмен Трой Балдерсон, член на Републиканската партия и председател на Групата за действие в енергетиката в Конгреса на САЩ. В разговорите, проведени в Камарата на представителите, бе обсъдена енергийната стратегия на България, както и регионалните предизвикателства, свързани с енергийната независимост и устойчивост.
Конгресмен Балдерсон е сред водещите фигури в американския политически спектър по въпросите на иновациите в енергийния сектор и енергийната независимост на САЩ, което придава допълнителна значимост на дискусията с „Главболгарстрой“.
Активно участие в Делфи икономическия форум
Делегацията на „Главболгарстрой“ също така взе участие в Делфи икономическия форум във Вашингтон – едно от водещите събития за икономическа и енергийна политика в региона. В рамките на форума ръководството на компанията проведе срещи с бивши и настоящи представители на американската администрация, включително Франсис Фанън (помощник-държавен секретар по енергийните ресурси на САЩ, 2018-2021) и Джефри Паят (помощник-държавен секретар по енергийните ресурси, 2022-2025).
Основни теми на разговорите бяха напредъкът по изграждането на Блок 7 и Блок 8 на АЕЦ „Козлодуй“, в който „Главболгарстрой“ играе ролята на ключов местен партньор на южнокорейската компания Hyundai Engineering & Construction.
В рамките на енергийния панел на форума Калин Пешов постави акцент върху ангажимента на компанията към Вертикалния газов коридор, както и върху ключови предизвикателства в строителния и енергийния сектор, включително недостига на квалифицирана работна ръка, необходимостта от инвестиции в образованието на инженери и осигуряването на експертен капацитет.
Среща със сенатор Джери Моран
Един от важните моменти в рамките на визитата беше срещата със сенатор Джери Моран от щата Канзас, който е сред активните членове на Републиканската партия. По време на разговора Калин Пешов представи стратегическите проекти на „Главболгарстрой“ и отправи покана към сенатора за официално посещение в България, с цел задълбочаване на двустранните отношения и обсъждане на възможности за съвместни инвестиции.
Среща със сенатор Джери Моран (вдясно) от щата Канзас, който е сред активните членове на Републиканската партия. В средата - Н.Пр. Джордж Цунис, посланик на САЩ в Гърция (2022-2024).
Снимка: Delphi Economic Forum