Американският автомобилен гигант "Ford" заяви, че ще съкрати около 1100 работни места в завода си във Валенсия, Испания. Като причина за това от компанията посочват реорганизацията на дейността си в Европа - ход, който според испанското правителство е силно обезпокоителен.
Съкращенията се дължат на плановете на фабриката да спре производството на моделите S-Max и Galaxy през април, заяви говорител на "Ford" пред АФП. "Става въпрос за около 1100 работни места", каза тя и добави, че "Ford" ще "работи конструктивно със синдикатите, за да намали въздействието на съкращенията върху служителите, техните семейства и местната общност".
Испанският министър на промишлеността Рейес Марото обаче заяви, че планираните съкращения са "изключително обезпокоителни". "Искам много ясно да заявя, че безвъзмездните обществени средства, които правителството отпуска, за да даде възможност за преминаване към електрическа мобилност, е обвързана със запазването на работните места", каза тя пред радио "Cadena Ser".
"Ford" по-рано прояви интерес към получаването на такива средства, предоставени в рамките на Европейския план за икономическо възстановяване. Миналия месец гигантът обяви съкращаването на още 3800 работни места в други части на Европа, включително 2300 позиции в Германия и 1300 във Великобритания. Тези съкращения, които представляват около 10% от европейския персонал на компанията, засягат продуктовото развитие и административните функции, а не производствени позиции.
От "Ford" заявиха, че целта е да се създаде "по-икономична и по-конкурентна структура на разходите" и да се намали броят на моделите, разработвани за европейския пазар, както и да се постави акцент върху печелившия сегмент на вановете и да се ускори преходът към електрически превозни средства. Подобно на други автомобилни производители, "Ford" реши да премине към електрически превозни средства с батерии, което изисква огромни инвестиции в разработването на нови технологии и преоборудване на заводите.
Съкращенията на работни места идват в момент, когато в Европа се засилва загрижеността за въздействието на значителните американски субсидии за електромобили, произвеждани в страната, което може да накара чуждестранните автомобилни производители да се насочат към американските производствени площадки, предава БГНЕС.