Почти половината от живите организми на планетата не успяват да се справят с глобалното затопляне. Това е един от изводите на ново проучване, според което шестото масово измиране на видове може да се случи до 50 години.
Проф. Джон Уейнс, водещ експерт в еволюционната биология, твърди, че 47% от почти 1000 вида са преживели измирания и ичезвания на местно ниво заради климатичните промени и факта, че много популации не се намират в районите си на естествен хабитат, в които са били срещани досега.
Според експертите тези процеси ще имат сериозно отражение в бъдеще, тъй като масово растенията и животните нямат достатъчен опит и механизми за справяне с глобалното затопляне.
Досега светът се е затоплил с 1 градус над прединдустриалните нива, но тази температура се очаква да се повиши между 2,6 и 4,8 градуса до 2100 г., ако дотогава парниковите газове не бъдат намалени.
Друг проблем за живота на Земята може да бъде изборът на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Тръмп е отявлен противник на науката за климата. Според проф. Уейнс това е "глобална катастрофа". Той знае и какво би казал на новия президент, ако го срещне: "Гръмни се! Веднага!".
Проучването показва, че организмите на Земята не могат да се приспособят достатъчно бързо към променящия се климат. Така дори малки изменения в температурата биха били непосилни за видовете, пише Индипендънт.
В изследването са наблюдавани случаите на 716 различни вида животни и 260 растения от Азия, Европа, Северна и Южна Америка и др. И измирането на местно ниво е било повсеместно - при всякакви географски ширини, климати и релефи.
Учените смятат, че настоящето измиране на видовете се случва по-бързо от предишните 5 в човешката история. Засега обаче общият брой на загубите не е съизмерим с периода преди 65 млн. години, когато са изчезнали динозаврите. Въпреки че видовото измиране все още не е окончателен факт, според учените Земята със сигурност се е запътила натам и може да очаква то да се случи в близките 50 - 100 години.
Земята се е запътила към шестото масово измиране на видове
09 декември 2016, 15:15 часа • 8183 прочитания
Десислава Любомирова
Отговорен редактор