Не се притеснявайте да перете белите си маратонки в пералнята, просто е нужно да спазвате няколко правила, за да не ги съсипете.
Правило 1: Подготовката е ключова
Преди да хвърлите белите си кецове в пералнята, за да оставите машината да свърши работата вместо вас, трябва да ги подготвите.
Първото нещо, което трябва да направите, е да отстраните връзките от маратонките.
След това, ако маратонките са силно замърсени, да ги почистите над кофа за боклук или да ги четкате с парцал за да се премахнат мръсотия, трева, улична настилка и т.н. След това ги напръскайте обилно с продукт за пране.
Правило 2: Подберете цикъла на пералнята
Циклите на пералните машини се определят най-вече в зависимост от скоростта. Това означава, че изборът на нежен цикъл ще подложи вашите маратонки на по-бавна скорост както в циклите на пране, така и в центрофугирането, което ще намали количеството на триене, което изпитват.
И така: Използвайте щадящия цикъл. Ако температурата на водата е с отделна настройка на вашата машина, изберете най-ниската. Ако температурата на водата е вградена в скоростта на цикъла, изберете деликатна.
Правило 3: Осигурете буфер
Друг добър начин да предпазите маратонките от прекален стрес в пералнята, е да напълните останалата част от барабана с нещо като кърпи, одеяла или суичъри. Просто бъдете наясно, когато избирате предметите, които влизат в машината заедно с наистина мръсните обувки. Нека да не са чисто новите ви бели кърпи.
Правило 4: Опаковайте връзките
Ако ще перете комплект връзки в машината, поставите ги в малка мрежеста торбичка с цип. Чантата ще позволи на връзките да се почистят, но ще ги предпази от навиване около всичко останало в барабана. Можете да си купите комплект от перални мрежести торбички за малко пари.
Правило 5: Не прекалявайте с препарата
Мнозина мислят, че използването на повече почистващ препарат ще направи прането по-чисто! Но това не е напълно вярно, защото прекомерната употреба на препарат ще остави остатъци от сапун, а това може да направи обувките твърди и дори да доведе до оцветяване. Затова използвайте нормална доза препарат и се противопоставете на желанието да добавите още.
Как най-лесно да почистим обувките си след дъжда
Правило 6: Винаги сушете на въздух
Много хора слагат маратонките си в сушилнята. Не бъдете един от тях. Когато маратонките излязат от пералнята, те ще бъдат само влажни - последните цикли на центрофугиране ще премахнат по-голямата част от водата. Все пак е добра идея да ги сложите да изсъхнат пред или в близост до вентилатор, отворен прозорец, като всичко това ще помогне за ускоряване на времето за сушене.
Ако обувките имат сменяеми стелки, извадете ги да изсъхнат отделно (можете да ги свалите и преди измиване) и издърпайте езика над мястото за пръстите на краката, за да може въздуха да циркулира през вътрешността на обувката.
След като обувките изсъхнат, можете да ги завържете отново и да ги обуете.