Банята е мястото, където се създава чистота, там винаги има много вода и почистващи препарати. Дали обаче тя е толкова чиста, колкото обикновено се смята, че е?
Банята е място, където много хора, особено жените, обичат да прекарват времето си за всевъзможни ритуали. Тя е първото помещение, в което всеки влиза, когато се прибира от разходка или работа, или след гостуване, за да си измие ръцете. В това царство на геловете, пяната сапуните със сигурност не може да има микроби и бактерии... Или просто ви се иска да повярвате в това?
За съжаление наистина е трудно да наречем банята най-чистото място в къщата, защото топлото и влажно помещение е идеална среда за размножаване на бактерии, а понякога и на гъбички. Ето защо не бива да забравяте за почистването на всички места, където влиза вода, а това е приблизително цялата площ на това помещение.
Мивка
Да, да, всичко е точно както написахме по-горе. Въпреки факта, че в мивката хората си мият ръцете със сапун, който също попада върху повърхността ѝ, тя трябва да се почиства ежедневно. Някои домакини по принцип съветват това да се прави след всяка употреба, за да се избегнат следи от пръски, които се почистват по-трудно, след като изсъхнат.
Освен това не бива да се забравя, че хората често отварят чешмата с не най-чистите си ръце, което означава, че бактериите се чувстват доста комфортно там.
С тези бабини трикове само за 5 минути всяка баня ще свети от чистота
Душ кабина или стени в близост до ваната
Отново онези места, където винаги има вода и сапун. Въпреки привидно „почистващата“ среда, по стените могат да се натрупат не само водни капки, но и пяна, която, ако остане дълго време на повърхността, образува специфичен налеп, който може не само да мирише неприятно, но и да допринесе за образуването на мухъл. Ето защо те трябва да се избърсват след всяко третиране с вода.
Стени
Дори и водата да не попадне върху повърхността, това не означава, че парата не създава върху нея мокър конденз, който може както да развали външния вид на стените, оставяйки ивици по тях, така и да се превърне в развъдник на бактерии. Ето защо е важно да избърсвате стените до сухо всеки ден и да ги почиствате основно всяка седмица.
Кърпи, изтривалки и завеси за душ
Текстилните изделия са нещо, без което не може да се мине в нито една баня (най-малкото всеки става на постелка), а и те придават уют на помещението, но е важно да не забравяте и за тях. Експертите съветват да сменяте кърпите и да почиствате постелките поне веднъж седмично. По този начин можете да избегнете неприятната миризма на влага, а също и да избегнете риска от появата на гъбички.
6 гениални трика, които ще направят чистенето на банята по-лесно и бързо
Превключватели, контакти и дръжки на врати
Първо, тъй като се използват доста често, по тях остават отпечатъци от пръсти, които създават впечатление за мръсна повърхност.
Второ, защото влагата е много вредна за ключове и контакти и в някои случаи дори капка влага в контакта може да извади от строя сешоар или друг уред или да предизвика късо съединение. Затова трябва да се стараете да избърсвате тези предмети възможно най-често.
Огледала
Мръсното огледало е елемент, който може да развали външния вид дори на най-чистата баня. Освен това, при наличието на много пръски и ивици, просто става неудобно да го използвате по предназначение. За щастие, можете да почистите огледалото само за няколко минути. Трябва да правите това, тъй като повърхността се замърсява.
Шкафове и рафтове
Съкровищница на всевъзможни козметични продукти, която много хора пропускат по време на почистването, и то напразно. Бактериите могат да се натрупат и там, тъй като е трудно да се запечата всяко бурканче, камо ли да се избършат всички артикули до сухо, преди да се поставят обратно на мястото им.
Тоалетна
Да, този елемент не е във всяка баня, но в комбинираните бани си струва да му се обърне специално внимание. За да поддържате помещението чисто и приятно миришещо, трябва да почиствате щателно този елемент поне веднъж седмично.