Знаете ли при каква температура на водата прането се мачка най-малко? Възможно ли е да се пере на кратък цикъл през цялото време и защо, въпреки всички усилия, петна все пак остават върху нещата? Говорим за важните принципи на машинното пране.
Когато затворите вратата на пералнята, възниква химичен процес, който се използва от хиляди години за отстраняване на мръсотия и мазнини от тъканите. За да се случи този процес, са необходими три неща: вода, детергент, който съдържа почистващи съставки, наречени повърхностноактивни вещества (ако някога сте се опитвали да смесите масло във вода, знаете, че те не се смесват, но добавянето на повърхностноактивно вещество помага да го направите) и разбъркване, което се получава, когато пералнята центрофугира, обръща и движи прането, увеличавайки стотици пъти контакта между разтвора на перилния препарат и дрехите.
Изплакването помага за отстраняване на остатъците от перилен препарат и дрехите изглеждат чисти и свежи.
Как да перете цветните дрехи правилно: Хитринките на добрите домакини
Избор на перилен препарат
Много от нас избират перилния си препарат по навик, а повечето прахове и гелове за пране вършат добра работа.
Детергентите могат да повлияят на твърдостта на водата, да премахнат петна с ензими, които разграждат протеини, мазнини, нишестета и други, но в крайна сметка прахът или препаратът, който използвате, е личен избор въз основа на това, какво искате да получите от него.
Каква температура на водата да избера при пране?
Всеки перилен препарат има критична температура, която му позволява да разгражда мазнините, така че трябва да гледате не само вида на тъканта, но и праха (гела за пране), който използвате. Ако не спазвате температурния диапазон, посочен на опаковката на продукта, въздействието ще бъде минимално и няма да получите желания ефект от прането. Повечето традиционни перилни препарати някога изискваха температури над 30 градуса, но новите вече позволяват пране в студена вода.
Не забравяйте да прочетете внимателно етикета на препарата и да следвате препоръчителната дозировка.
Горещата вода е най-добра, ако искате да убиете микроби или да премахнете петна от дрехите. Студената е подходяща за безопасно пране на деликатни дрехи, които могат да се свият по време на процеса, както и за пране на дрехи, изработени от нестабилни багрила. Бонус: дрехите се мачкат по-малко в студена вода.
7 тайни за пране на бели дрехи, за да не пожълтяват
Има ли значение какъв тип машина се зарежда: предна или вертикална?
Да, има разлика! Пералните с предно зареждане се считат за по-ефективни. Те разполагат с различни почистващи функции и нива на производителност, перат всякакъв вид тъкани и обемисти предмети като одеяла и килими, както и деликатно бельо.
Капацитетът на барабана на машините с предно зареждане обикновено е по-голям от този на машините с горно зареждане, освен това последните имат активатор (въртящ механизъм) в долната част на барабана, в който нещата могат да се оплитат.
Много от машините с предно зареждане също използват по-малко енергия и вода, да не говорим за спестяване на място. Можете да поставите нещо на машина с предно зареждане или да окачите рафтове над нея.