На теория вашата съдомиялна машина трябва постоянно да се самопочиства, но за съжаление не е така. С течение на времето парченца храна, мазнини, неразтворен препарат и водни минерали се натрупват върху филтъра и вътрешните стени на съдомиялната машина. Заедно с неприятната миризма и външен вид, този остатък може действително да остави петна и филм върху вашите стъклени съдове, прибори за хранене и т.н. Това означава, че ако не почиствате съдомиялната машина правилно, вашият уред не може да върши напълно работата си, независимо колко внимателно го зареждате. Освен това, ако оставите храната и мръсотията да се натрупат, това може да повреди филтъра и помпата на съдомиялната машина, което в крайна сметка ще доведе до скъпи ремонти.
В зависимост от това колко често я използвате, ето нещата, които трябва да правите ежедневно, седмично и ежемесечно, за да поддържате съдомиялната си чиста:
- Ежедневно: Отстранете видимите парчета храна
- Ежеседмично: Избършете ръбовете на вратата и уплътнението от всякакви остатъци и отстранете и почистете филтъра
- Месечно: Дълбоко почистване
- При необходимост: Почистете външността, ръбовете и вътрешността от капки и петна
Можете ли да почистите съдомиялната си с белина?
Не, белина не се препоръчва, особено ако съдомиялната машина има вътрешност от неръждаема стомана. Някои препарати за съдомиялна машина съдържат белина, но това е за премахване на петна от чай и кафе от чаши и други прибори за хранене. И не използвайте белина с оцет - комбинацията от двете може да създаде потенциално смъртоносен хлорен газ.
Как миялната да стане като нова?
Как да почиствате вашата съдомиялна машина ежедневно, седмично и месечно?
Ето нашето задълбочено ръководство стъпка по стъпка, за да научите как да почиствате съдомиялна машина, независимо дали искате да почистите уплътнението, филтъра или вратата или просто да извършвате ежедневна поддръжка.
Ежедневно премахвайте парчета храна
Коренът на повечето проблеми с миризмите обикновено са остатъци от храна, които са превърнали вашата съдомиялна машина във втори боклук. Създайте си навика да почиствате всички останали парчета храна след всеки цикъл на миене на съдове. Издърпайте долната поставка и потърсете остатъци от храна, които може да са паднали там. Отстранете го с пръсти или хартиена кърпа, за да предотвратите миризми и бъдещо натрупване.
Избършете мръсотията от вратата
За да почистите вратата:
- Избършете всички остатъци и петна, които може да са се напръскали или утаили върху вътрешната повърхност на вратата, ръбовете на вратата, дръжката и бутоните за управление на съдомиялната с влажна микрофибърна кърпа или гъба .
За да почистите уплътнението на вратата:
- Внимателно изтъркайте неприятните остатъци от гуменото уплътнение с помощта на стара мека четка за зъби.
- Избършете с влажна кърпа или хартиена кърпа.
10 неща, които никога не бива да миете в съдомиялна
Почиствайте филтъра на съдомиялната машина всяка седмица
Ако филтърът на вашата съдомиялна машина не е чист, нищо друго няма да бъде. Филтърът се намира под долното пръскащо рамо — ще трябва да издърпате долния багажник, за да стигнете до него. Ако не сте сигурни как да го премахнете, проверете ръководството или уебсайта на производителя за подробности. За да премахнете досадните петна при бъдещи натоварвания:
- Отключете и извадете филтъра и го изплакнете под гореща течаща вода.
- С помощта на мека четка за зъби изтъркайте мрежестия екран и пластмасовата рамка, за да отстраните всякакви мазнини или частици, заседнали в пукнатините. След това го изплакнете чисто.
- Заключете филтъра обратно на мястото му.
Почиствайте дълбоко вашата съдомиялна ежемесечно
Веднъж месечно е важно да слезете и да се изцапате, за да премахнете всички уловени частици, натрупвания от минерали и остатъци от препарати, които се крият във вътрешните части на вашата машина. Почистващите препарати за съдомиялни машини са лесно решение, тъй като съдържат повърхностно активни вещества, които разтварят и почистват уловени парчета храна и мазни остатъци.