Всяко лепило е възможно да се почисти. Но изборът как да премахнете лепилото от дадена повърхност, без да я повредите, зависи от вида му.
Термолепило
Най-лесно е да се почисти термолепило, нанесено с „пистолет“. То е инертно и не реагира с повечето повърхности - затова просто се захваща с върха на линийка, нокът или нож и се отстранява. Друг начин е нагряване и попиване с микрофибърна или ленена кърпа.
Поливинилно (поливинил-ацетатно) лепило
Почти толкова лесно е да премахнете поливинилно лепило – може с топла вода. Ако сте зацапали с него ръцете си, пластмасови детайли или играчки, достатъчно е да ги измиете под чешмата със сапун.
Текстил. Ако върху дрехите останат петна от поливинилно лепило, трябва да се изплакнат обилно с вода или да се накиснат в леген за няколко часа. Ако лепилото е изсъхнало, ще отнеме повече време - до 8 часа. Към течността може да добавите 1 с. л. оцет.
Обувки. При обувките от гладка кожа лепилото се измива с мека гъба и вода. Велурът, набукът се перат по същия начин - но трябва да стискате гъбата по-силно и да я изплаквате по-често. Ако петното е сухо, можете да го загреете на пара и да го отстраните с влажна кърпа.
Мебели и стъкла. Принципът на действие е както при обувките - влажна гъба и сапунена вода. Ако лепилото е сухо, се размеква със струя гореща пара.
Супер трик за почистване на загорели съдове
Силикатно лепило
Кожа. Ръцете, зацапани от лепило тип „течно стъкло" се измиват под течаща вода и сапун.
Пластмаса и стъкло. От тези повърхности лепилото се отстранява с четка или сухата твърда страна на гъба от микрофибър, влакна, бамбук.
Силикатното лепило е по-добре да се чисти непосредствено, преди да засъхне. Ако капката от лепило е изсъхнала, можете да опитате да я загреете и да я почистите с шпатула.
Текстил. Силикатното лепило от дрехите се измива по два начина:
- с разтвор от сапун и прах. Сапунът се разтваря в топла вода до побеляване, след което се добавят 4-5 с. л. прах за пране. Дрехите се накисват, перат и изплакват в чиста вода;
- с разтвор на сапун и сода. В топла вода разреждате 100 г сапун и 2 с. л. сода, накисвате дрехите и избърсвате размекнатите следи от лепило.
Ефективен начин да се отървете от следите от тиксо по повърхности
Силиконов уплътнител
След ремонт остават следи от тези видове лепило и уплътнител по стените на ваната, фаянсовата мивка, пода и стените, дрехите и кърпите. Как да ги премахнем?
Кожа. Силиконовото лепило от кожата на ръцете се отстранява, преди да се е втвърдило - с вода и сапун. Ако веществото е успяло да се втвърди, се използва по-сложен метод:
- накисвате ръцете в гореща вода;
- намачквате найлонова торбичка в ръцете си така, че лепилото да полепне по нея;
- избърсвате останалото лепило чрез търкане на ръцете и изплакване под течаща гореща вода. Препоръчително е да използвате четка или гъба за ръце.
Текстил. Свежият силикон се измива от дрехите и хавлиите с гореща вода. Ако е минала повече от седмица, тогава е почти невъзможно да се почисти. Последен начин за безнадеждни ситуации:
- загрейте петната със сешоар или замразете дрехата в камерата на хладилника;
- почистете с оцет или друг разтворител, който не уврежда тъканта;
- перете в гореща вода с температура 50–90 градуса.
Акрилна вана и плочки. Силиконът се отстранява най-трудно от тези повърхности. За да премахнете горния слой, без да повредите ваната или плочките, уплътнителят се нагрява с домакински или строителен сешоар. След това отстранявате омекналия силикон с дървена шпатула. Остатъците се избърсват с разтворител, сол или масло