Ако в пералнята си почувствате неприятна миризма на мухъл, можете да предприемете няколко стъпки.
Стъпка 1. Извършете сервизно измиване
Препоръчително е поне веднъж месечно да пускате цикъл на горещо пране. За да направите това, използвайте сервизния режим на изпиране без прах и без да пълните барабана с пране. Изберете най-дългия режим с максимална температура. Този цикъл ще почисти не само барабана, но и дренажния маркуч. Ако след подобна процедура остане неприятна миризма, може да добавите препарат за машинно пране в кутията за прах.
Стъпка 2. Избършете гумения маншет
Вода, перилен препарат и мъх от дрехите често остават върху гумения маншет на пералната машина. За да почистите маншета, можете да смесите трапезен оцет и вода в съотношение 1:1. Сложете ръкавици, накиснете парцал в разтвора и избършете добре гумата. За да почистите труднодостъпни места, можете леко да издърпате уплътнението настрани от барабана. В краен случай сменете маншета.
Стъпка 3. Измийте кутията за перилен прах
За да почистите кутията за прах на вашата пералня, трябва да го извадите и накиснете в купа със сапунена вода. След това се избърсва с влажна кърпа. Ако има остатъци от мухъл или прах, ги отстранете с почистващ препарат като белина и стара четка за зъби.
Почистване на пералнята с аспирин - малцина знаят как се прави!
Стъпка 4. Почистете филтъра на дренажната помпа
За да почистите този основен филтър на пералнята, първо трябва да я изключите от контакта. Филтърът се намира отдолу в предната страна, той обикновено е покрит с малък люк. Поставяте парцал под машината, отваряте капака и развивате филтъра. Водата ще изтече от дупката, където е останала. Филтърът се измива под течаща вода.
Стъпка 5. Почистете запушването
Ако проблемът не се разреши след почистване на филтъра, трябва да проверите дренажния маркуч, тъй като понякога може да е запушен. За целта откачвате маркуча от пералнята и го поставяте в кофа така, че водата да изтече. След това трябва да извадите другия му край от тръбата, да свържете маркуча към кран и да пуснете водата. Струята вода ще изтласка остатъците, причинили запушването.
Как да не допускам миризма в моята пералня?
Пазете барабана сух
След пране оставяйте вратата на пералнята отворена за известно време, за да може останалата влага да се изпари.
Редовно почиствайте гумения маншет
След всяко пране е необходимо да отстраните залепналите остатъци от гънките на маншета и да бършете гумата със суха кърпа. Веднъж месечно можете да използвате разтвор от оцет и вода, за да почистите уплътнението.
Как се почиства пералня от лоша миризма
Въпроси и отговори
Какво не трябва да използвате, за да премахнете миризмата от вашата пералня?
Не се препоръчва използването на разтворители, белина, спирт или прахове с абразивни свойства за почистване на пералнята машина, тъй като това може само да влоши ситуацията. Оцетът също може да причини вредни ефекти и също има силна, кисела миризма, която трудно се отстранява.
Содата може да се използва за омекотяване на водата и борба с мухъл, но използването й в големи количества може да доведе до утаяване на нейни остатъци по различни части на пералнята, както и да развали нещата поради алкалния ефект.
Как да предотвратите неприятната миризма от вашата пералня?
За целта има много начини. Например, изберете качествена домакинска химия, която се измива от пералнята ефикасно и лесно. Не се препоръчва честото използване на икономичен режим, особено ако се използва вода с ниска температура. В този случай прахът може да не бъде напълно измит и някои части от пералната машина да нямат време да се почистят по време на прането. Това може да доведе не само до появата на гъбички и неприятна миризма, но и до проблеми с работата на самото оборудване.