Въпреки усилията ни кранът, монтиран в кухнята или банята, в един момент се оказва покрит с варовик. Колкото и да се стараем да го мием и подсушаваме, белите петна се увеличават неспирно.
Замърсителите от този вид не само карат обстановката да изглежда небрежна и неподредена, но също така са способни бавно да унищожат метала.
За щастие има много инструменти, които помагат на домакините да поддържат крановете чисти. Но не всички от тях могат да бъдат описани като безопасни.
Какво НЕ трябва да се ползва, за да се отървете от варовика по крановете и смесителя?
Как да изчистим банята ефективно
1. Препарат за почистване на тоалетна
Мнозина наивно вярват, че препарат, който може да унищожи ръждата, по-лесно от всякога ще се справи с варовиковите отлагания.
Всъщност от такъв инструмент хромираната повърхност на смесителя и крановете ще остане „украсена“ с тъмни петна. Между другото, те също се появяват, ако ви хрумне да използвате концентрирани киселини за тази цел. За сваляне на варовик си има специални препарати. Попитайте за тях в магазина.
2. Прахове за почистване
Ако в първия случай потъмняването е неизбежно, тогава когато използвате прахообразен препарат за почистване, които със сигурност съдържат абразивни частици, не само ще отстраните мръсотията, но и ще оставите драскотини върху лъскавата повърхност. Отново има голяма вероятност да развалите визията на смесителя.
За да не изпаднете в неудобна ситуация и да не съсипете смесителя, изберете продукти, които са специално за тази цел, за да го измиете наистина. Препаратите, предназначени за мивката, плочките, печката или тоалетната няма да ви свършат работа. Напротив, ще нанесат трайни увреждания.
Добра практика е, когато сте направили ремонт на банята и сте подменили смесителите, бъдете стриктни в седмичното почистване на помещението. Така няма да се налага да прекарваме часове в чистене и търкане. Ако всяка вечер преди да излезете от банята, подсушавате повърхността на плочките, мивката и смесителя, варовикът няма да има никакъв шанс.