Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-честите грешки при пране, сушене и съхранение на дрехите

18 ноември 2021, 15:22 часа

Вероятно сте се замисляли, че може да допуснете грешка при пране, сушене или съхранение на дрехи, защото всички тези дейности изглеждат простички и лесни за изпълнение. Всъщност обаче може да си спестите много време, ако правите нещата по различен от досегашния начин. Ето как.
Възможните грешки при пране, които може да допуснете:

Градуси на водата – определените препарати за пране, които ползвате, се нуждаят от различна температура на водата – топла, гореща, хладка. Всъщност студена вода се ползва единствено за не толкова мръсни дрехи.
Използване на омекотител – от него няма нужда, ако перете спортни екипи, тъй като те са предназначени за тренировки и абсорбират потта по-бързо. Ако нанесете омекотител, той може да остави следи по дрехите, които ще нарушат свойството на дрехите.

Замърсени дрехи – важно да обръщате внимание на това колко са мръсни дрехите и ако са по-замърсени, да не ги перете с чистите, които перете, просто защото сте ги носили два дни. Това е важно, понеже всяко замърсяване се нуждае от различно количество вода, а и градуси, на които се пере. В противен случай цветните тъкани може да изсветлеят, а белите – да пожълтеят.

Не се замисляте, че трябва да обърнете памучните и вълнените тъкани наобратно, защото ако не го направите, по тях може да се появи мъх вследствие на триенето с останалите дрехи.

Пране на бельо – то може да бъде по-безопасно и ефективно, ако използвате торбички за пране на дребните неща на чорапи и бельо. Така ще ги предпазите от скъсване.

Сортиране на дрехи – препоръчително е да перете малки и големи дрехи заедно, защото така пералнята е по-свободна, а пране е по-ефективно и може да обхване по-добре всички дрехи.
Възможни грешни при сушене на дрехи, които може да допуснете:

Простиране – дрехите, които са от по-разтеглива материя, не трябва да се простират вертикално, а да се оставят да съхнат върху плоска повърхност, защото може да се разтеглят прекомерно и после да не ви стават.

Сушене на бански – те трябва да съхнат единствено и само на въздух, естествено. Не ги поставяйте в сушилня или върху отоплителен уред, защото може да се свият от допълнителната топлина.

Закачалки – добре е да ги използвате, особено за сушене на материи, които се мачкат лесно като ризите. Използвайте дървени закачалки за тях и по този начин те няма да се мачкат и няма да загубят форма.
Възможни грешки при съхранение на дрехи, които може да допускате:

Употреба на торби с вакуум – те са добра идея за транспортиране на дрехи или за тяхното кратко съхранение. Не ги ползвайте обаче за твърде дълъг период от време. Дрехите се нуждаят от въздух, за да се съхранят.

Закалки на пуловери – те нямат нужда от такива, защото не се мачкат. Просто отделете рафт в гардероба и сгънете пуловерите там.

Мръсни дрехи – важно е да не ги съхранявате твърде дълго, защото бактериите по тях може да се размножат. Това правилно важи особено за спортното облекло, което трябва да се пере веднага след носене и използване.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес