Изглежда, че прането на дрехи е обикновено и възможно най-просто. Въпреки това, дори и тук е необходимо да запомните някои тънкости и правила, чието спазване помага да се поддържа добър вид на дрехите за дълго време.
Нека очертаем най-честите грешки, допускани при пране на дрехи, и да разгледаме начини да ги избегнем. Домакинската работа е специален вид работа, която изисква спазване на определен „кодекс“ от правила.
Перфектните домакини знаят, че вършенето на домакинската работа включва следване на определени тънкости. Така например, дори стандартното пране на дрехи може да стане много по-лесно и по-ефективно, ако не се правят често срещани грешки.
1. Грешно сортиране на нещата
Трябва да сортирате нещата не само по цвят, но и по степен на замърсяване и вида на тъканта (лен, памук, трикотаж, вълна, коприна).
Цветните дрехи да се пускат отделно и на ниска температура. Особено мръсните тъкани (домакински кърпи и хавлии) изисква предварително накисване.
Прането на дрехи от лен предвижда допълнително изплакване, докато дрехите от вълна и акрил изискват минимален брой обороти на машината („деликатен“ режим).
8 практически съвета за пране на якето в пералня
2. Претоварване на пералнята
Прекалено плътното зареждане на барабана увеличава натоварването на пералнята и намалява качеството на пране. При покупка на пералня, трябва да изхождате от индивидуалните нужди на дома.
Ако редовно се налага да перете много дрехи, изберете машина с максимален капацитет на натоварване. Зареждането на барабана зависи от вида на тъканта на дрехите:
• За памук барабанът трябва да е пълен, но не и плътно зареден;
• За синтетика - барабанът да е 1/2 пълен;
• За вълна барабанът трябва да е пълен една трета.
3 грешки при пране, заради които дрехите ви избледняват - спрете да ги правите
3. Твърде много препарат за пране
Прекомерната употреба на перилни препарати може да доведе до непълно изпиране на продукта по време на изплакване.
Прахът може да остане върху яки, шевове, гънки, оставяйки ивици и причинявайки кожни реакции по време на носене.
Следвайте инструкциите и добавете точно толкова продукт, колкото е посочено на опаковката му.
4. "Почивка" на пералнята
Някои домакини оставят пералната машина да „почива“, погрешно вярвайки, че няколко цикъла на работа един след друг ще повредят машината.
Експертите обаче смятат, че е много по-правилно да се пере без прекъсване, тъй като топлината от предишното пране пести енергия.
5. Неспазване на индивидуалните препоръки за пране
За да не съсипете дрехите, важно е да изберете правилния режим на пране за нея. Внимателно проучете информацията, която е посочена на етикета на всеки артикул.
Спазването на прости препоръки за пране на дрехи може не само да удължи живота на любимите ви дрехи, но и да спаси домакинята от допълнителни караници и разочарования.