Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо колата не трябва да се оставя затрупана със сняг, дори ако не се кара?

21 декември 2022, 12:48 часа • 3007 прочитания

Всеки, който след поредната мощна виелица веднага изрови колата си от снега, не трябва да се тревожи. Има обаче и такива, които не се притесняват да оставят автомобила си затрупан в продължение на седмица, две и дори повече. Тях не ги очаква нищо добро, категорични са експерти.

Факт е, че в студеното време почистването от снега не е никак приятно, още повече, ако човек не смята да използва превозното си средство скоро. Това обаче може да причини редица проблеми, чието решение не само ще бъде по-трудно, но и ще струва доста пари. Ако бъде оставен неподвижен за известно време, снегът има свойството да се слепва и уплътнява. Да не говорим, че при по-ниски температури той се превръща в лед.

През зимата има голяма вероятност паркиран автомобил да се сблъска с последствията от работата на снегопочистващите машини, които не само може да го затрупат, но и да избутат сняг под дъно. Съответно, само за няколко дни той става на лед. И ако шофьорът, дори след седмица престой на колата на едно място, може лесно да премахне снега от капака и покрива, нещата с леда отдолу те са толкова лесни. Както, впрочем, и с отварянето на вратите.

Стартирането на двигателя вероятно няма да бъде проблем, особена ако акумулаторът е в добра форма. Потеглянето обаче може да крие неприятни изненади. В края на краищата, преди да се втвърди под дъното, снегът се забива около елементите от окачването и частите на задвижващата система там. Той се напъха в джантите, втвърдявайки спирачките и маркучите. И при потегляне всички тези елементи са подложени на сериозен тест за здравина.

Снегът, превърнал се почти в лед, няма да мръдне никъде. В резултат на това страдат най-уязвимите части на изброените по-горе системи - шарнири и опори на окачването, както и спирачните маркучи. Те обаче могат да се разкъсат и да се спукат, като не е задължително това да стане веднага. Може да се случи по-късно – по време на движение, което да причини инцидент.

Натрупването на сняг в дисковете и е замръзването му там са гаранция за силно биене на волана поради мощен дисбаланс на колелата. Което в никакъв случай не удължава живота нито на окачването, нито на кормилната уредба. Напротив – води до сериозни ремонти, които лесно може да бъдат избегнати – достатъчно е само автомобилът да бъде почистен от снега навреме. И натрупаният дори под него сняг да бъде отстранен, преди да се втвърди.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес