Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо електронните системи и задвижването на четирите колела не винаги са полезни през зимата

12 януари 2023, 14:39 часа • 1825 прочитания

Някои шофьори, след като са закупили кола със задвижване на всички колела и тя е оборудвана множество електронни асистенти, са сигурни, че сега не трябва да се притесняват нито от лед, нито от снежни преспи. Те са уверени, че автомобилът им ще се справи с трудните условия на пътя, но това не е точно така.

Много съвременни превозни средства разполагат с цял набор от електронни асистенти. Всички тези системи за активна безопасност са предназначени да помогнат на водача в някои ежедневни ситуации, но нито една от тях не може да се противопостави на законите на физиката.

Обикновено производителите на автомобили посочват в ръководството с инструкции какви ограничения съществуват за тези електронни системи. Например, при всички съвременни модели на Volvo системата City Safety работи при скорости до 50 км/ч, а Pilot Assist при скорости до 130 км/ч. Но това са максималните стойности при идеални метеорологични условия. При влошаване на пътната обстановка основната задача на водача е самостоятелно да избере безопасна скорост. Нейното превишение при сложни метеорологични условия е недопустимо, предупреждава Njcar.

Дори колата ви да е с добри зимни гуми, скоростта ще бъде от решаващо значение за безопасността. Нито една от съществуващите в момента системи не е в състояние да предотврати загубата на контрол върху хлъзгав път, ако скоростта е значително превишена.

Усъвършенстваната система за задвижване на всички колела също ще даде предимство само при потегляне, най-вече при ниски скорости. Системата за стабилизиране, на свой ред, ще помогне за подравняването на автомобила само с леко поднасяне. Това обаче не означава, че те ще спасят шофьора във всяка ситуация на пътя и затова той не бива да им се прeдоверява..

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес