Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След ерата на бензина и дизела, горивните клетки са бъдещето на автомобилите

11 май 2017, 15:10 часа • 10485 прочитания

От 2014 г. насам няколко автомобилни гиганта, сред които Honda, Toyota, Chevrolet и Hyundai, разработват автомобили с алтернативно захранване - горивните клетки. Това се налага, тъй като индустрията изпитва трудности в това да създава евтини, устойчиви и екологични автомобили. Човечеството започва да обръща все повече внимание на околната среда, традиционните горива неизбежно ще поскъпват, а дори електромобилите имат проблем по въпроса с рециклирането на батериите си. Именно горивните клетки се явяват устойчива и ефективна алтернатива, която може да разреши въпросния казус.

Към момента съществуват обикновени двигатели с вътрешно горене, хибриди, комбинации от електрически и захранвани с гориво и батерии, и чистите електрически автомобили. Хибридите и електромобилите имат предимство пред вариантите с вътрешно горене по показателите за директни емисии. Те обаче не могат да разрешат проблемите си по отношение на индиректните емисии, тъй като на батериите им им отнема известно време за презареждане.



Зареждащите станции също трябва да бъдат захранвани - от електроенергия, произвеждата от централи. А те не са никак екологични, отделяйки вредни емисии в огромни мащаби. Батериите пък имат ограничена продължителност на живота - от 3 до 5 години
, в зависимост от изминатото разстояние, което не може да бъде повече от 300 км наведнъж. Колите на традиционни горива все още изминават далеч по-големи разстояния с едно зареждане. Недостатъци на електромобилите са сравнително високата им цена заради скъпите батерии и зареждането, което отнема време.

Решение може да се окажат автомобилните двигатели с горивни клетки, работещи на водород. Те на практика се захранват от електроенергия, която обаче се произвежда от водорода.



Основните стъпки в работата на тези двигатели са:

1. Батерията се захранва от електричество

2. НО, електричеството се генерира от реакция на водорода и кислорода

3. Чрез тази химическа реакция

- единствените емисии са водните изпарения

- електричеството се произвежда на борда на автомобила

- тези автомобили имат по-голям пробег

Естествено, горивните клетки все още не са готови да заменят напълно досегашните алтернативи при автомобилите. Към момента цените на коли с горивни клетки са все още високи. В допълнение, автомобилни гиганти като Mercedes-Benz например обявиха, че ще разработват подобни модели, но в комбинация с по-малка електрическа батерия. Също така зареждащите станции, необходими за тези автомобили, са много по-скъпи като инвестиция от стандартните бензиностанции.



Горивните клетки обаче имат огромен потенциал да създадат истинска конкуренция на досегашните автомобилни горива. Аргумент е фактът, че с едно зареждане кола с горивни клетки може да измине 400 - 700 км. Днес водородът е сравнително скъп, но се очаква в бъдеще да поевтинее до цената на бензина. Ако технологията бъде усъвършенствана, горивните клетки може да са следващата голяма революция при автомобилостроенето.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес